Slovensko ministarstvo vanjskih poslova proteklog je vikenda medijima poslalo opsežnu dokumentaciju na 1.199 stranica u kojoj se nalaze svi grijesi slovenskih diplomata posljednjih nekoliko godina. U većini slučajeva radi se o neekonomičnom i nepotrebnom razbacivanju novcem poreznih obveznika.
Od 2009. godine, kada su počele inspekcije u slovenskim veleposlanstvima, zabilježeno je 50 ozbiljnih kršenja zakona, a godišnje supervizori slovenskog ministarstva vanjskih poslova obave pet nenajavljenih kontrola u svojim diplomatskim predstavništvima.
Tako je, primjerice, slovenski veleposlanik u Austriji Aleksander Geržina tijekom 2012. i 2013. godine redovito koristio vlastiti automobil, iako je na raspolaganju imao službeni automobil i vozača pa mu je za putne troškove isplaćeno ukupno 4.500 eura.
Vitko Filipič, savjetnik za gospodarstvo pri slovenskom veleposlanstvu u Moskvi je, pak, u četiri navrata zatražio naknadu za hotelske troškove, iako pritom nije imao valjane račune, a u jednom slučaju sam je priznao kako je proveo noć u hotelu s prijateljima.
Nepravilnosti u radu službenika slovenske diplomacije otkrivene su i u veleposlanstvima u Prištini i Beogradu gdje su nepropisno fakturirane naknade za izdavanje viza. Prema priloženoj dokumentaciji, tamošnjim službenicima trebalo je u pedesetak slučajeva više od dva mjeseca da donesu odluku o izdavanju viza pa su stoga supervizori slovenskog ministarstva vanjskih poslova predložili hitno razrješenje voditelja konzularnog odjela u Prištini Thomasa Trobentara. U beogradskom konzulatu supervizori su pronašli 651 aplikaciju za vize u kojima su lažno prikazivani razlozi za izdavanjem, a razotkrivene su i neke druge malverzacije.
U slovenskom veleposlanstvu u Parizu supervizori su boravili dva puta. Ozbiljnije nepravilnosti uočene su kod veleposlanice Veronike Stabej, a koja odlazi s tog mjesta zbog zloporabe službene kartice i vozila te nenajavljenog i neopravdanog boravka izvan zemlje, ali i zbog pronevjere 5.000 eura koje je spremila u vlastiti džep, iako su taj novac isplatili susjedi iz zgrade u kojoj je smješteno veleposlanstvo, a koji su prouzročili poplavu. Taj novac je, uskoro bivša, veleposlanica prikazala kao trošak prezentacije, piše tportal.