'Pravo je svake članice da sama osigura vanjske granice'

Regija 22. ruj 201512:55 > 13:58
REUTERS/Yves Herman

Europski povjerenici Dimitris Avramopoulos i Johannes Hahn, koji u petak putuje u Beograd, razmatraju sa srpskim dužnosnicima kako Europska unija može pomoći Srbiji oko zatvaranja hrvatsko-srpske granice i kako izbjeglička kriza u cjelini pogađa Srbiju, rekli su dužnosnici Europske komisije.

Dužnosnici Komisije naglasili su da se i pitanje zatvaranja i novog oštrog zakona Mađarske o izbjeglicama mora rješiti na današnjem zasjedanju ministara pravosuđa i unutarnjih poslova i vođa Europske unije sutra.

Zamoljen da objasni kako Europska komisija gleda na činjenicu da je Hrvatska zatvorila granicu i za promet robe, glasnogovornik Margaritis Schinas je uzvratio, mada je očigledno previdio da Hrvatska nije članica Schengenske zone, da članice te zone mogu uvesti nadzor na granicama, kao i da su neke već privremeno to napravile.

Svaka zemlja sama određuje kako će osigurati vanjske granice

Schinas je ranije danas izjavio: “Pravo je svake zemlje članice EU da sama određuje kako će osiguravati vanjske granice, a mi se zalažemo za sveobuhvatno rješenje izbjegličke krize”, rekao je Sinas na konferenciji za medije u Bruxellesu.

Upitan da li zatvaranje granice za kamionski promet, ili prijetnja Hrvatske da će potpuno zatvoriti granicu spadaju u dozvoljene mjere, Schinas je rekao da postoje mehanizmi u okviru šengenskog sporazuma koje su neke zemlje već primjenile.

On, međutim, nije želio dalje odgovarati na novinarska pitanja o tome, uz napomenu da će EK nastaviti da traži sveobuhvatno rješenje za izbjegličku krizu.

Komisija pozorno prati situaciju

Glasnogovornica EK Natasha Bertaud izjavila je na istom briefingu za novinare da Komisija vrlo pažljivo prati razvoj situacije na srpsko-hrvatskoj granici i da su jučer i danas o tome vođeni razgovori s ministrom za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku Aleksandrom Vulinom.

Izvori u Europskoj komisiji su neslužbeno agenciji Beta prenijeli da se uvažava činjenica da Srbija ima Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU i u tom sklopu liberaliziran najveći dio trgovine s Unijom, tako da zatvaranje hrvatske granice za promet robe predstavlja ozbiljan problema, jer to i nisu samo srpski, već i proizvodi drugih zemalja u tranzitu kroz Srbiju.

Milanović poručuje Srbiji: Snizite ton

Podsjetimo, predsjednik Vlade Zoran Milanović poručio je u utorak Srbiji “da malo snizi ton”, nakon što je srpski premijer Aleksandar Vučić od Zagreba zatražio da otvori Bajakovo, a u suprotnom najavio da će Beograd tražiti međunarodnu zaštitu ili uvesti protumjere.

“Od prvog dana sam se suzdržavao da ne prozivam Srbiju jer oni već godinu dana propuštaju izbjeglice. Svi puštaju, zemlje koje su moćnije i velike kao Njemačka puštaju. Zemlje koje su najmanje ugrožene kao Mađarska izvode show. Zašto – to će pred Bogom odgovarati. Srbiju ne prozivam, ali mogu im poručiti malo da snize ton i što bi se reklo u onom vicu: “Šaraj malo brate” – šalji malo gore u Mađarsku, Rumunjsku…

Mi ćemo malo na sve strane pa ćemo sutra u Bruxellesu (ali tamo neće biti Vujčića i ekipe) razgovarati o tome kako da stvari riješimo na izvoru, a to su Turska i Grčka”, rekao je Milanović koji je sudjelovao na sjednici Skupštine Saveza antifašističkih boraca.

Ustvrdio je da on normalno, konstruktivno i u civiliziranom tonu razgovara s onima kojima je najteže, a to su Austrija i Njemačka, pa i sa Slovenijom kojoj je, kazao je, nešto lakše.

“Tko je najglasniji? Oni koji su običan koridor, to je blef”, ustvrdio je Milanović.

Pogledajte video: