Najzagađeniji grad u Europi po indeksu kvalitete zraka i prisustva lebdećih čestica je Slavonski Brod. Zbog ovoga hrvatski zastupnik Tonino Picula te još nekoliko zastupnika od Europske komisije traže reakciju.
Iz Banje Luke demantiraju povećano zagađenje, a premijerka entiteta Željka Cvijanović kaže da Hrvatskoj smeta vlasnik Brodske Rafinerije. Jutarnja izmaglica na Savi. Gledaju je s obe strane rijeke, no vide je drugim očima.
Na pitanje da li je Rafinerija glavni krivac za zagađenje zraka dio lokalnog stanovništva smatra da jest.
U Brodu, u Bosni i Hercegovini, građani kažu da Rafinerija hrani 1.200 obitelji te da nitko ne može očekivati da iz dimnjaka rastu ljubičice. U Slavonskom Brodu stanovnici tvrde da se guše od 2008. godine kada je ruski Zarubežnjeft pokrenuo proizvodnju i preradu sirove nafte.
Slavonski Brod je i danas po nivou kvaliteta zraka i prisustva lebdećih čestica u narančastoj boji – najzagađeniji grad u Hrvatskoj. U odnosu na zeleni Split sa svega 3,9 jedinica, indeks zagađenja u ovom gradu od 94 je alarmantan.
Dozvoljeno zagađenje sumporvodonikom lani je prekoračeno 110 puta, tvrde s hrvatske strane Save. S obzirom da je u BiH stupio na snagu SSP, traže reakciju Europske komisije.
Službeni Zagreb poručuje kako nema utjecaj na vlasti u BiH koje jedine mogu natjerati vlasnika rafinerije da dovrši modernizaciju.
Rafinerija nafte u Brodu ima ekološku dozvolu entitetskog ministarstva ekologije iz Banje Luke. Premijerka RS Željka Cvijanović kaže da Vlada kontrolira nivo, a da su stvarne mete napada hrvatskih parlamentaraca ruski vlasnici Rafinerije.
BiH još nema jedinstven sistem mjerenja kvalitete zraka. Mjerni pokazatelji instalirani na ulazu u Rafineriju Brod, ne pokazuju iste nivoe onečišćenja kao oni u Hrvatskoj.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.