Počinje najdulja kulturna noć u Hrvatskoj – 96 sati čitanja

Showbiz 21. tra 201714:04 > 14:07
Pixabay

Tradicionalnim porukama o važnosti jačanja kulture čitanja u Zagrebu je u petak otvorena šesta po redu Noć knjige, manifestacija posvećena razgovoru o literaturi i svemu onome što knjiga predstavlja ili treba predstavljati suvremenom društvu, ove godine proširena na čak četiri dana intenzivnog fokusa na ljepotu i značenje pisane riječi.

Obilježavanju početka “najdulje kulturne noći u Hrvatskoj” nazočila je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek.

Posebno se osvrnula na vitalnost manifestacije Noći knjige, koja zahvaljujući naporima i golemoj energiji brojnih organizatora “pokazuje izniman potencijal rasta i prezentira se u susjednim državama kao brendirani hrvatski kulturni proizvod”.

“Ove godine, Noć knjige naslanja se na dva doista iznimno važna datuma u povijesti hrvatske i svjetske književnosti – Dan hrvatske knjige, koji obilježavamo 22. travnja u spomen na Marka Marulića i dovršetak ‘Judite’, prvog umjetničkog epa spjevanog na hrvatskom jeziku, koji smatramo nultom točkom hrvatske književnosti”, kazala je.

Drugi dan koji čini okosnicu Noći knjige 2017. je Svjetski dan knjige i autorskih prava, koji se obilježava 23. travnja “kao još jedan simboličan datum u povijesti svjetske književnosti, kada su umrli svjetski velikani Miguel de Cervantes i William Shakespeare“.

“Tijekom ta četiri dana na simboličan način vraćamo dostojanstvo knjizi, čitanje stavljamo u fokus kao poželjnu i prestižnu aktivnost, jer za razliku od ostalih umjetnosti, ona se ne može osjetiti neposrednim dodirom, ona zahtijeva veću pozornost, ustrajnost i vremenski protok”, rekla je ministrica.

Istaknula je da je njeno ministarstvo svjesno važnosti knjige i čitanja za očuvanje i jačanje hrvatske kulture, jezika i nacionalnog identiteta.

“Na tome osiguravamo brojne poticajne programe usmjerene prema svim dionicima knjižnog lanca. Svjesni smo da se nalazimo u vremenu ozbiljne krize i, bez obzira i na neke pozitivne trendove, moramo novim mjerama i poticajima raditi na tome da se potakne i proizvodnja i distribucija knjige diljem zemlje”, poručila je.

Najavila je skori dovršetak donošenja Nacionalne strategije poticanja čitanja, koja će ponuditi brojne mjere i aktivnosti razvijanja i unaprjeđenja čitalačkih navika u svim dobnim skupinama, a osobito kod najmlađih.

“Isto tako, pred usvajanjem je i Strategija razvoja hrvatskog knjižničarstva i donošenje novog Zakona o knjižnicama, kojima ćemo u suradnji s knjižničarskom zajednicom zacrtati budući razvoj te iznimno važne kulturne djelatnosti”, istaknula je Obuljen Koržinek.

Zajednički prenijeti opčinjenost knjigom

Manifestaciju zajednički organiziraju Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info.

NSK je koordinator cjelokupnog programa, a ravnateljica te institucije Tatijana Petrić osvrnula se na pitanje kako prenijeti opčinjenost knjigom nekome tko ne voli knjigu, što je jedan od ciljeva Noći knjige.

“Odgovor na to pitanje može se potražiti u više od tisuću prijavljenih programa u ovogodišnjoj Noći knjige. Svaki od njih knjigom će se ovih dana baviti na svoj originalan način, svaki će ponuditi svoj odgovor na pitanje zašto knjige volimo i zašto su nam važne”, rekla je Petrić.

“Zadatak svih nas koji se knjigom bavimo je profesionalno osluškivati sve te odgovore, uzimati ih u obzir i uvažiti, pribrojiti im naša znanja i suvremene spoznaje o važnosti čitanja i njegova poticanja, te zajednički utjecati na mijenjanje politika prema knjizi kao i na promjenu u društvu koje knjigu treba prigrliti”, poručila je.

Na važnost Noći knjige osvrnuo se i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara, koji ne napomenuo da ona “u širem smislu stavlja naglasak na element identiteta kulture jedne nacije, što knjiga i jest”.

Ta se manifestacija također naslanja na zadatak svih nas da do godine 2020., kada Hrvatska predsjeda Europskom unijom, a Rijeka je Europski grad kulture, ostvarimo cilj da napravimo samoodrživ, realan i autentičan sustav izdavaštva i knjižarske infrastrukture, kao podlogu za kvalitetan i odgovoran odnos spram budućnosti knjige, poručio je Kozina.

96 sati posvećenih kulturi čitanja

Četverodnevna svečanost čitanja okupit će do 24. travnja 500 sudionika u 234 hrvatska grada koji će kroz više od 1020 različitih programa u čijem su središtu knjiga, autori, čitanje ali i čitatelji, ponuditi bogat “knjiški meni” kojemu je cilj otkriti čaroliju ukoričenih svjetova što većem broju ljudi svih životnih dobi, te kroz zajedničko uživanje u upoznavanju s neistraženim literarnim svjetovima podsjetiti na važnost i ulogu čitanja u životu čovjeka.

Pod sloganom “Bilo kuda, čitaj svuda! “, u Noći knjige 2017. profesionalno je uključeno više od šest tisuća ljudi. Najviše sudionika i ove je godine u Zagrebu, čak 255 institucija.

Tijekom četiri dana, punih 96 sati, diljem Hrvatske održavat će se čitaonice i pričaonice, kreativne radionice, kvizovi, dramske izvedbe, nastupi stand up komičara, javna čitanja i druženja s knjigom na otvorenom, šetnje ulicama, parkovima i trgovima gradova.

Knjige će naći svoje mjesto i u javnom prijevozu, u bolnicama, staračkim domovima, zatvorima, azilima, a u suradnji s Hrvatskim željeznicama i Jadrolinijom, u prigradskim vlakovima na području Zagreba i okolice te na deset brodskih linija od sjevera do juga Jadrana bit će emitirane audiopriče/zvučne knjige za djecu iz edicije “Bakine priče” Croatia recordsa.

Tijekom manifestacije posjetitelji će moći kupiti knjige s popustom od 20 do 80 posto. Prodajne akcije i popusti moći će se ostvariti u više od 100 knjižara i antikvarijata, dok će velik broj knjižnica omogućiti besplatan upis ili vraćanje knjiga bez naplate zakasnine.

Zahvaljujući donacijama nakladnika, knjige će biti besplatno podijeljene djeci koje se nalaze u centrima za tražitelje azila u Hrvatskoj.

Knjižnice, knjižare, nakladnici, odgojno-obrazovne ustanove, instituti, kulturni centri, bolnice, muzeji, udruge pisaca i ljubitelja knjige pripremili su bogat program

Osim klasičnih predstavljanja knjiga i druženja s autorima, “četiri dana službeno posvećena knjizi i čitanju, kao korak bliže prema svijetu kakav želimo” uključit će i brojne glazbeno-poetske ili plesne perfomance, a zone čitanja postaju i parkovi te kafići, gdje će se održavati knjiški pub kvizovi i brojni drugi programi.

Ove godine, organizatori pozivaju sve koji to žele da u Noći knjige 2017. svoje vrijeme za knjigu zabilježe fotoaparatom i sudjeluju u fotonatječaju kojim će autore najboljih fotografija poklon-paketima nagraditi Kraš.

Realizaciju programa financijski su pomogli Udruga za zaštitu prava nakladnika ZANA, Grad Zagreb i Ministarstvo kulture, podržava ga Odjel za UNESCO pri tom ministarstvu, a održava se pod pokroviteljstvom Vlade RH.

Noć knjige 2017. održava se i u Sloveniji i Crnoj Gori, i to po četvrti put, a od ove godine manifestaciji se pridružila i Bosna i Hercegovina.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.