Je li se Paris SG narugao Europskoj nogometnoj federaciji UEFA-i ili će Nyon dokazati da Financijski fair-play ipak nije mrtav?
Zašto u pojedinim državama klubovi triput prevrte svaki cent, a na Parku prinčeva kupuju pojačanja kao da im zlatne poluge padaju s neba?
Je li sve po propisima, imaju li preveliku moć da ih se zaustavi ako i nije, ili će platiti masnu kaznu? Sve su to pitanja koja se sve češće postavljaju.
Kada netko za jednog igrača stavi na stol 222 milijuna eura i potpiše mu godišnju plaću 36,8 milijuna eura, ne mogu se izbjeći takva pitanja. Paris SG je već 2014. godine sankcioniran od UEFA-e sa 60 milijuna eura zbog lažno prikazanih podataka u knjigama temeljem čega je htio dovesti u balans prihode i rashode, tada mu je smanjen i broj igrača koje smije imati u kadru za Ligu prvaka, a što će donijeti 2018. godina?
Bayern, Real Madrid i Juventus navode se po medijima kao “cinkeri“ PSG-a nakon Neymarovih 222 milijuna, koliko su dali Barceloni, i traže pravicu. Pod pritiskom velikih imena UEFA je otvorila istragu, a ove je nedjelje list Journal du Dimanche objavio – transfer Neymara i posudbu Kyliana Mbappea iz Monaca proglasila je urednom, nije pronašla nikakve anomalije u pogledu novčanih aranžmana, međutim, otkrila je da PSG ponovno nije ponudio točne podatke o sredstvima koja je dobio od sponzora.
Još ujesen prošle godine mediji su zasipali pričama o manjku nužnih prihoda u odnosu na rashode, baratajući podatkom od 70 milijuna eura, što su obvezni poravnati do lipnja ove godine za dobivanje licence za sljedeću sezonu. Potvrda novih informacija značila bi da je ta “rupa” i veća, da su u papirima napuhali zaradu ne bi li poručili “Ima se, može se, toliko smo puno zaslužili da smo si priuštili i Neymara i Mbappea”.
Osim tih 70 milijuna za koje su krenule teze da će ih sanirati prodajom Lucasa Moure, koji je doista pred vratima Tottenhama, ali i Di Marije, Pastorea… Tada su iz Paris SG-a odgovarali drugim varijantama povećanja ulaza novca, govorilo se o većim stavkama kod sponzorskih ugovora, tako bi samo Nike mogao dati godišnje do 50 milijuna eura, a ne više 25 milijuna.
Rok do lipnja
Od prodaje ulaznica računaju i do 14 milijuna odu li do polufinala u Ligi prvaka, a to bi donijelo i dodatnih 100 milijuna zbog boljeg rezultata nego lani kada ih je Barcelona zakočila u osmini finala. Porast od prodaje dresova penje se na osam do dvanaest milijuna, a na veće cifre otišla su i televizijska prava, špekulira se za 10 do 20 milijuna eura… Makar su neke od stavki uvjetovane rezultatom, a madridski Real je iznimno opasan rival u prvoj rundi nokaut faze elitnog kontinentalnog natjecanja, pravi problem za Paris SG nastat će stigne li potvrda da je jaz između prihoda i rashoda ozbiljniji. Tko zna koliki…
UEFA se nada da će istraga u ovom slučaju biti završena u ožujku, lipanj je rok do kojeg, kako sada stoji, moraju riješiti sve financijske dubioze. A nije se nije pitalo odakle zapravo dolazi novac, piše Jutarnji.