Dinamo ispustio pobjedu nad Šahtarom u triler nadoknadi, Bjelica poludio na VAR

Igor Kralj/PIXSELL

U susretu četvrtog kola C skupine nogometne Lige prvaka Dinamo je pred 28.316 gledatelja na stadionu Maksimir odigrao 3-3 protiv Šahtara primivši dva gola u sudačkoj nadoknadi.

Dinamo i Šahtar su odigrali ludu utakmicu. Gosti su poveli, Dinamo je potom okrenuo rezultat s tri gola, da bi Ukrajinci u sudačkoj nadoknadi zabili dva gola za 3-3. Šahtar je treći pogodak postigao u petoj minuti nadoknade iz kaznenog udarca.

Ukrajinci su poveli u 13. minuti golom Alana Patricka, no ‘Modri’ su okrenuli rezultat golovima Brune Petkovića u 25. minuti, Luke Ivanušeca u 83. minuti, te kapetana Arijana Ademija u 89. minuti. Dinamo je imao 3-1 i činilo se kako će pobjedom načiniti veliki korak prema plasmnu u osminu finala. Šahtar je u trećoj minuti sudačke nadoknade smanjio golom Moraesa, a u petoj minuti sudačke nadoknade Brych je dosudio kazneni udarca za goste, nakon što je Theophile-Catherine oborio Pjatova, a Tete je bio siguran.

Obje momčadi su završile utakmicu s igračem manje, u 75. minuti kod Dinama je isključen Moro, a samo pet minuta kasnije ‘pocrvenio’ je i Marlos koji je u svega šest minuta zaradio dva žuta kartona.

Prije dva tjedna Dinamo i Šahtar su u Harkivu odigrali 2-2. “Modri” su bili bolji i malo je nedostajalo da osvoje tri boda. Ovoga puta Dinamo je bio još bliže pobjedi, ali nije uspio.

Bjelica se i ovaj put odlučio na postavu s tri stopera, u zadnjoj liniji zaigrali su Dilaver, Perić i Theophile-Catherine. U odnosu na utakmicu u Harkivu, Nenad Bjelica je napravio jednu zamjenu, umjesto Marija Gavranovića od prve minute je zaigrao Bruno Petković.

Ukrajinci su se prvi nametnuli i bolje su ušli u susret. Držali su loptu u nogama i kontrolirali igru, te brzim i okomitim prodorima prijetili. Bolju igru Šahtar je okrunio golom u 13. minuti. Moraes je probio desnu stranu i ubacio na peterac gdje je natrčao Patrick i zabio za vodstvo gostiju.

Nakon 20 minuta nervoze i traženja, Dinamo je počeo igrati. Bjelica je promijenio formaciju i “modri” su u nastavku poluvremena zaigrali daleko bolje. Prvu priliku Dinamo je dočekao u 20. minuti kada je Petković dobio odličnu loptu, ali je loše pucao. Međutim, pet minuta kasnije je zabio za 1-1. Theophile-Catherine je ubacio u kazneni prostora, a Petković je najviše skočio i zabio glavom za 1-1.

Preokret u pet minuta sudačke nadoknade

U posljednjih 10 minuta Šahtar je nekoliko puta zaprijetio udarcima izvana, ali nije ozbiljnije ugrozio Livakovića. U 41. minuti Ismaily je srušio Petkovića, međutim Brych nije pokazao na bijelu točku, a niti se oglasio niti VAR. Igrači Dinama su tražili kazneni udarac i u posljednjim trenucima prvog dijela, nakon starta nad Ademijem, ali je njemački sudac ostao šutjeti.

Dinamo je daleko bolje ušao u nastavak i u 59. minuti centimetri su dijelili ‘modre’ od vodstva, nažalost ispriječila se vratnica. Olmo je povukao brzu kontru, te sjajno uposlio Leovca koji je pucao, no lopta se odbila od gostujućeg stopera i završila na vratnici.

Gosti su uzvratili u 74. minuti, s ruba kaznenog prostora pucao je Moraes, no Livaković je bio spreman. Dinamo je u 75. minuti ostao s igračem manje nakon što je isključen Moro zbog neopreznog starta. Samo minutu kasnije Šahtar je imao zicer, no Matvijenko nije uspio svladati Livakovića. Srećom, u 80. minuti ‘pocrvenio’ je i Marlos koji je u svega šest minuta zaradio dva žuta kartona.

Luka Ivanušec je zabio u 83. minuti za 2-1, a kada je Arijan Ademija u 89. minuti povisio na 3-1 činilo se kako je sve gotovo. Dinamo je imao 3-1 i činilo se kako će pobjedom načiniti veliki korak prema plasmanu u osminu finala. Šahtar je u trećoj minuti sudačke nadoknade smanjio golom Moraesa, a u petoj minuti sudačke nadoknade Brych je dosudio kazneni udarca za goste, nakon što je Theophile-Catherine oborio Pjatova, a Tete je bio siguran.

Ilustracija

U drugom susretu iz ove skupine Atalanta i Manchester City su odigrali 1-1.

City je poveo u u sedmoj minuti golom Raheema Sterlinga, a gosti su u 43. minuti mogli načiniti veliki korak prema pobjedi, no Gabriel Jesus nije realizirao jedanaesterac promašivši cijela vrata. Atalanta je izjednačila u 49. minuti golom hrvatskog reprezentativca Maria Pašalića.

“Građani” su od 82. minute igrali bez isključenog vratara Claudia Brava koji je napravio prekršaj izvan kaznenog prostora. Zanimljivo, Bravo je ušao u igru početkom drugog poluvremena umjesto ozlijeđenog Edersona, pa je na vrata morao stati

Na ljestvici vodi Manchester City sa 10 bodova, Dinamo i Šahtar imaju po pet bodova, dok je Atalanta na začelju s jednim bodom.

U idućem kolu Dinamo 26. studenog gostuje u Milanu protiv Atalante, a u drugom susretu se sastaju Manchester City i Šahtar.

“Modri” će natjecanje po skupinama završiti 11. prosinca na stadionu Maksimir protiv Manchester Cityja, dok će u drugom susretu Šahtar ugostiti Atalantu.

Prve dvije momčadi izborit će plasman u osminu finala Lige prvaka, trećeplasirani seli u Europsku ligu, dok za posljednju momčad u skupini za ovu sezonu završava europska priča.

.

REZULTATI:

Dinamo – Šahtar 3-3 (Petković 25, Ivanušec 84, Ademi 89 / Patrick 13, Moraes 90+2, Tete 90+5-11m)

Atalanta – Manchester City 1-1 (Pašalić 49 / Sterling 7)

1. Manchester City 4 3 1 0 11-2 10
2. Dinamo 4 1 2 1 9-7 5
3. Šahtar 4 1 2 1 7-9 5
4. Atalanta 4 0 1 3 3-12 1