Afrički dječak u prevelikoj plavoj jakni iz prašine gleda u riječi: "Bogati postaju bogatiji. Siromašni su ostavljeni iza. G20: Ujednačite to".
Ovu poruku na velikom plakatu humanitarna organizacija Oxfam postavila je na mostu u Brisbaneu pokraj kojeg će prolaziti čelnici najvažnijih svjetskih ekonomija na putu do obližnjeg kongresnog centra u kojem će iduća dva dana raspravljati o globalnom gospodarstvu.
Američki i ruski predsjednici Barack Obama i Vladimir Putin i njima ravni kolege iz Kine, Indije, Brazila, EU-a i drugih zemalja trebali bi usuglasiti strategiju kojom bi se globalni BDP podigao za dva posto u idućih pet godina.
Trilijuni dolara i milijuni radnih mjesta
G20 je forum najvećih i rastućih svjetskih ekonomija. Predstavlja 90 posto svjetskog BDP-a, dvije trećine svjetskog stanovništva i četiri petine međunarodne trgovine. Od izbijanja svjetske krize 2008. godine, G20 zamijenio je G8 kao glavni skup za međunarodnu ekonomsku koordinaciju.
Članice G8 – SAD, Kanada, Japan, Rusija, Njemačka, Britanija, Francuska i Italija, sve su članice G20 u koji su još uključene EU, Meksiko, Brazil, Argentina, JAR, Turska, Indija, Kina, Indonezija, Južna Koreja, Saudijska Arabija i Australija.
Državnici tih zemalja u Brisbaneu će razgovarati o strategijama za poticanje rasta i suradnji u monetarnoj i poreznoj politici te razvoju infrastrukture.
Ishod razgovora pažljivo će pratiti onaj dio svijeta koji ne pripada u G20. A ta organizacija želi strategiju koja će svjetskom gospodarstvu donijeti dva trilijuna dolara i milijune radnih mjesta u pet godina.
Bez razgovora o klimi
Iako je dobio pohvale Obame za fokusiranje na ekonomiju, Abbott se međutim suočio s kritikama zbog toga što je klimatske ciljeve isključio sa sastanka u Brisbaneu. Pritisak se dodatno pojačao pošto su američki predsjednik Barack Obama i njegov kineski kolega Xi Jinping, predsjednici dvaju najvećih onečišćivača u svijetu, dogovorili u srijedu u Pekingu o nove mjere za suzbijanje klimatskog zatopljenja i pozvali druge gospodarske sile na “ambiciozniji angažman”.
Australski premijer Tony Abott rekao je da je svjestan komentara, ali i ponovio da su prioriteti sastanka na vrhu 20 najrazvijenijih zemalja svijeta gospodarski rast i zapošljavanje. “Konferencija APEC-a upravo je okončana u Pekingu, a klimatske promjene na njoj jedva su spomenute… onako, u prolazu”, ustvrdio je Abbott u četvrtak pred novinarima. “Mnogo je drugih prilika za razgovore o klimi”, rekao je uzrujani australski premijer.
Putin žestoko kritizirao SAD
Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je u petak SAD za potkopavanje onih istih trgovinskih institucija u čijem je stvaranju suđelovao nametanjem sankcija Rusiji, što je, kako je rekao, pogreška za koju se nada da će biti prevladana.
U intervjuu za rusku novinsku agenciju TAŠ prije sastanka G20 Putin je izjavio da su sankcije koje su SAD i EU nametnuli Rusiji zbog Ukrajine naštetili Rusiji, ali i globalnoj ekonomiji.
Po njegovim riječima, zamrzavanje imovine, zabrana putovanja i mjere kojima se sprječava pristup ruskih tvrtki zapadnim financijskim tržištima nisu u skladu s međunarodnim pravom jer samo Ujedinjeni narodi imaju pravo nametnuti ih.
Te su sankcije također u suprotnosti s načelima trgovinskih sporazuma i organizacija, uključujući Opći sporazum o carinama i trgovini (GATT) koji je stvorio SAD, kazao je.
“SAD je sam stvorio tu organizaciju u određenom trenutku. Sada grubo krši njezina načela. Nadam se da će… svjesnost u konačnici prevladati i da će stari nesporazumi ostati u prošlosti.”
Putin je rekao da neće spominjati sankcije na sastanku G20, koji počinje u subotu u Australiji, jer to ne bi imalo smisla.
Iako je priznao da su se sankcije i pad cijena nafte odrazile na ruskom gospodarstvu, istaknuo je da su ruske “rezerve dovoljno velike”.