Britanski parlament može blokirati zakone EU

Svijet 02. velj 201613:34 > 14:04
Freeimages.com/Gary Tamin

Britanski parlament moći će blokirati zakone Eropske unije koji nisu u skladu s novim sporazumom Velike Britanije i EU, priopćili su danas otočki službenici.

David Cameron i službenici EU mjesecima pregovaraju o novim ustupcima za ostanak Velike Britanije u EU. Referendum o ostanku  Velike Britanije u europskoj porodici bit će raspisan do kraja 2017. godine. 

Predsjednik Europskog savjeta Donald Tusk objavio je danas prijedloge koji će, kako se nada, zadržati Veliku Britaniju unutar 28-člane Europske unije.

“Biti ili ne biti zajedno, pitanje je sada”, napisao je Tusk na Twitteru kada je objavio svoje “prijedloge za novi sporazum s Velikom Britanijom u EU”. Nacrt prijeedloga objavljen je danas u pismu šefovima EU.

Tusk je predložio mehanizam “zaštite” da se ograniči do četiri godine davanje socijalne pomoći radnicima migrantima iz Europske unije koji se naseljavaju u Velikoj Britaniji, da bi spriječio izlazak Londona iz Unije.  

Tusk je također obećao Londonu da će se “poštovati prava i ovlaštenja” zemalja koje nisu članice eurozone.  

Predlaže se davanje većih ovlaštenja nacionalnim parlamentima da bi imali potencijalnu mogućnost blokirajti zakone. Planom se ne obvezuje Velika Britanija na veću integraciju u Uniji, kako je predviđeno Lisabonskim ugovorom.  

Cilj prijedloga je da se izbalansiraju brige Britanije oko uvjeta njenog članstva u Uniji i, kako ona smatra, gubitka suvereniteta u korist Bruxellesa, bez obaveznog mijenjanja pravnih ugovora Unije za koje bi bilo potrebno dugo vremena.  

U tekstu prijedloga navodi se da je “biti ili ne biti zajedno pitanje na koje mora odgovoriti ne samo britanski narod na referendumu već i ostalih 27 članova Europske unije u naredna dva tjedna”.

Prijedlog trebaju odobriti partneri Velike Britanije u EU i bit će razmatran na summitu EU u Bruxellesu 18. veljače.

Cameron: Napredak, ali još treba raditi

Britanski premijer David Cameron ocijenio je da prijedlozi predstavljaju “stvarni napredak”, ali je naglasio da na tome još ima posla. On je u Twitter poruci napisao da predlog dokumenta predstavlja “stvarni napredak u četiri ovlasti u kojima je Velika Britanija tražila promjene” ali da na njemu “još treba raditi”.

Pokret za EU “Britain stronger in the EU” ocijenjuje da su prijedlozi dobri za Veliku Britaniju.

“Možemo imati najbolje sa obje strane, ojačati našu privredu i našu međunarodnu poziciju kroz članstvo u EU dok istovremeno dobivamo veću kontrolu u zaštiti britanskih interesa”, rekao je Stewart Rose, predsjednik ove grupe.

Grupa koja je protiv EU ne smatra da su prijedlozi dobri i da donose išta novo. Ovi prijedlozi ne donose “nikakvu suštinsku promjenu” ocijenio je Nigel Farage, lider antiimigracijske stranke UKIP, a platforma za izlazak Britanije iz Unije, (Leave.EU) smatra da su prijedlozi “farsa”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.