Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u utorak je kazao da odbija razmišljati o Brexitu, izlasku Velike Britanije iz EU, poručivši da Unija nema nikakav Plan B, izvješćuje AFP.
“Nemamo plan B, imamo samo plan A. Velika Britanija ostat će u Europskoj uniji i biti će konstruktivan i aktivan član”, kazao je Juncker, koji se s britanskim premijerom Davidom Cameronom sastao sredinom dana. “Kad bih kazao da imamo plan B, to bi značilo da je Komisija voljna ozbiljno razmotriti mogućnost izlaska Velike Britanije iz EU-a”, pojasnio je šef Europske komisije koji ima ulogu “pomagača” u pregovorima.
Cameron je obećao referendum o ostanku ili izlasku svoje zemlje iz EU-a, uz nadu da će na summitu 28 predsjednika država i vlada Unije u četvrtak i petak postići kompromis oko britanskih zahtjeva.
Velika Britanija traži jačanje konkuretnosti gospodarstva i smanjenje birokracije, poboljšanje položaja zemalja članica koje ne koriste euro u odnosu na zemlje eurozone, jačanje suverenosti nacionalnih država i uloge nacionalnih parlamenata te ograničeni pristup socijalnim naknadama za radnike iz ostalih članica EU-a koji rade u Ujedinjenom Kraljevstvu. Cameron traži da se radnicima iz zemalja članica iz istočne i srednje Europe ne isplaćuju socijalne naknade u prve četiri godine rada u Velikoj Britaniji, tvrdeći da oni moraju prvo pridonijeti britanskom socijalnom sustavu, a tek onda od njega tražiti pomoć jer, kako je kazao, “ne možete dobiti nešto za ništa”.
Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz odbacio je tvrdnje euroskeptika da bi, u slučaju da neki sporazum bude postignut, EP mogao na njega staviti veto. “Odbacujem takvu retoriku. Europski parlament nema veto”, rekao je Schulz. “Unija nikad nije bila u tako dramatičnoj situaciji”, kazao je i upozorio na posljedice izlaska Velike Britanije iz Europske unije koja je već uzdrmana migrantskom krizom bez presedana.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk objavio je 2. veljače prijedloge za dogovor s Velikom Britanijom, koji će biti temelj za raspravu na predstojećem summitu čelnika EU-a 18. i 19. veljače u sklopu priprema za britanski referendum. Prema prijedlozima, na kojima se radilo mjesecima, nacionalni parlamenti imat će veće ovlasti u donošenju europskih zakona. Predlaže se da 55 posto od 28 nacionalnih parlamenta, to jest njih 16, može zaustaviti ili promijeniti zakone u postupku donošenja.
Tusk je tada pojasnio da prijedlozi za zaštitu zemalja koje nisu članice eurozone ne znače da one mogu imati veto na odluke eurozone. Prijedlog uključuje i odredbe za ograničavanje socijalnih naknada radnicima iz drugih članica EU-a u slučaju preopterećenosti socijalnog sustava zemlje članice, što je bio jedan od najtežih britanskih zahtjeva jer zadire u slobodu kretanja osoba, jedno od temeljnih načela EU-a, koje prema Tusku, ovim prijedlogom nije prekršeno.
U pokušaju da približi stajališta Tusk je od petka bio na turneji, prije svega u srednjoj i istočnoj Europi, gdje pitanje ograničenja socijalne pomoći Europljanima koji odlaze na rad u Veliku Britaniju nije baš najbolje primljeno. U ponedjeljak se u Parizu sastao s francuskim predsjednuikom Francoisom Hollandeom koji, s druge strane, ne želi da se Britancima daju preveliki ustupci glede eurozone.
Tusk je u utorak u Pragu kazao da “uvijek ima neriješenih problema”, te da još dosta koraka treba napraviti da bi u četvrtak ili petak došlo do dogovora. Dođe li do zadovoljavajućeg dogovora, britanski referendum bi se mogao održati već u lipnju ove godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.