Kina je u idućem petogodišnjem razdoblju suočena s velikim izazovima kako bi održala rast od najmanje 6,5 posto te istodobno smanjila nezaposlenost i restrukturirala neučinkovitu industriju odgovornu za veliki dio javnog duga, poručio je u subotu na otvaranju godišnjeg zasjedanja Svekineskog narodnog kongresa kineski premijer Li Keqiang.
U službenom planu objavljenom u subotu ističe se da stanovništvo Kine, zemlje s najvećim brojem stanovnika u svijetu, treba u idućih pet godina porasti za 45 milijuna – što je gotovo jednako broju stanovnika Španjolske – ali mu i dalje prijeti zabrinjavajuće starenje.
Rast od 6,5 posto značio bi za mnoge zemlje ogromni iskorak no za Kinu to će biti najsporiji rast u posljednjih 25 godina. Druga svjetska ekonomija suočena je s izazovima nestabilnosti na financijskom tržištu, usporene globalne trgovine i borbe za očuvanje okoliša.
“Razvoj naše zemlje suočen je sa sve više izazova i sve većim teškoćama … stoga se moramo pripremiti na tešku borbu”, kazao je Li.
Cilj je Pekinga u 2016. postići gospodarski rast od 6,5 do 7 posto uz ciljanu inflaciju od oko tri posto i povećanje novčane mase za oko 13 posto, prema izvješćima pripremljenima za otvaranje 12-dnevnog zasjedanja kongresa.
Mnogi se ulagači nadaju da će Kina postaviti ambiciozne ciljeve za proračunsku potrošnju kako bi potaknula rast.
Prema nacrtima izvješća cilj je fiskalni deficit na razini tri posto BDP-a što je više u odnosu na prošlogodišnji cilj od 2,3 posto no razočaravajući za one koji su se nadali da će granica biti podignuta na gotovo četiri posto.
“Proračunski deficit od tri posto nije dovoljan i trebalo bi ga se povećati”, kaže ekonomist i bivši savjetnik središnje banke Yu Yongding za Reuters.
U restrukturiranju neučinkovite industrije Kina namjerava ukinuti pet do šest milijuna radnih mjesta u industriji ugljena i čelika tijekom iduće tri godine.
Li je kazao da će se u zemlji stvoriti deset milijuna novih radnih mjesta a registrirana nezaposlenost u gradovima održati na razini ispod 4,5 posto u 2016.
U nastojanjima da se poboljša zaštita okoliša Peking namjerava ograničiti ukupnu potrošnju energije na pet milijarda tona ugljena do 2020. i postaviti ciljeve za učinkovitije iskorištavanje vodnih resursa.
Kina će povećati izdvajanja za vojsku za 7,6 posto ove godine, što je najmanje povećanje u proteklih šest godina razvijajući planove modernizacije koji će smanjiti potrebu za ljudima.
Peking se nada da će financijska tržišta u zemlji igrati jaču ulogu u potpori ekonomske preobrazbe zemlje.
“Nastavit ćemo s reformama tržišta dionica i obveznica i povećati zakonski nadzor nad njihovim razvojem, promovirati snažni razvoj višeslojnog tržišta kapitala i osigurati da se udio izravnog financiranja poveća”, kazao je Li.
Stanovništvo Kine, zemlje s najvećim brojem stanovnika u svijetu, treba u idućih pet godina porasti za 45 milijuna – što je gotovo jednako broju stanovnika Španjolske – ali mu i dalje prijeti zabrinjavajuće starenje, ističe se u službenom planu objavljenom u subotu.
Do 2050. očekuje 45 milijuna “novih Kineza”
Tako bi Kina u 2020. trebala imati ‘oko 1,42 milijarde’ stanovnika, predviđa se u 13. petogodišnjem planu izloženom u prigodi otvaranja zasjedanja Svenarodnog kineskog kongresa, kineskog parlamenta, koji će potvrditi odustajanje od sporne politike jednog djeteta i uvođenje politike dvoje djece po bračnom paru, najavljene u listopadu 2015.
Četrdeset pet milijuna očekivanih ‘novih Kineza’ je znatno demografsko ubrzanje u odnosu na prošlo razdoblje u kojemu je zabilježeno 33 milijuna ljudi više.
U petogodišnjem planu donesenom 2011. u vrijeme politike jednog djeteta, zacrtani cilj je bilo zaustavljanje demografskog rasta ‘ispod 1,39’ milijarda do 2015.
Taj je cilj i ostvaren – Kina je krajem 2015. službeno imala 1,37 milijarda stanovnika – ali i 32.000 rođenih manje u odnosu na 2014.
Desetljeća stroge primjene politike jednog djeteta nerijetko praćena nasiljem nad ženama, potaknula su gospodarski uzlet, ali i smanjenje radne snage te velik nesrazmjer između muškaraca i žena.
Usprkos mogućnosti da imaju i drugo dijete, mnogi roditelji se ne odlučuju na to uglavnom zbog povećanja troškova.
‘Potvrđujemo temeljnu nacionalnu strategiju obiteljskog planiranja i u cijelosti ćemo provoditi politiku koja svakom bračnom paru dopušta da ima dvoje djece’, piše u tekstu 13. plana koji Svenarodni kineski kongres treba odobriti.
U njemu se usto predviđa smanjenje nesrazmjera između muškaraca i žena, koji je posljedica veće sklonosti Kineza muškoj djeci, putem selektivnih pobačaja i čedomorstva.
U 2014. je u prosjeku rođeno 116 dječaka na 100 djevojčica, a uobičajeni omjer u stanovništvu je 105 muškaraca na 100 žena.
Tako oko 30 milijuna Kineza ne može pronaći svoju družicu. ‘Kriza samaca’ koja bi mogla uroditi nasiljem i nestabilnošću, zabrinjava vlasti u zemlji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.