Europska unija (EU) očekuje da Turska primi sve izbjeglice koje nisu iz Sirije i učini sve da zaustavi priljev izbjeglica u EU, rekao je u Bruxellesu nizozemski premijer Mark Rutte uoči početka izvanrednog summita EU i Turske.
“Veoma je važno da Turska prvo prihvati sve izbjeglice koje nisu iz Sirije”, rekao je Rutte i dodao da to ne bi bilo dovoljno jer je neophodno zaustaviti priljev izbjeglica.
Kako je rekao, “djelomično je optimist” o ustpucima koje je Turska spremna učiniti EU-u u rješavanju migranstke krize.
Turski premijer Ahmet Davutoglu rekao je da se nada da će današnji summit EU i Turske o izbjegličkoj krizi označiti prekretnicu u odnosima Bruxellesa i Ankare. On je rekao da je u fokusu tog sastanka i buduće članstvo Turske u EU, kao i hitno rješavanje izbjegličke krize.
“Turska je spremna raditi s EU, a spremna je također i biti članicom EU”, rekao je Davutoglu.
Premijer Grčke Alexis Cipras je pred početak summita pozvao partnere iz EU da počnu provoditi odavno dogovorene planove o rješenju migrantske krize.
“Ako postoje dogovori koji se provode onda to nisu dogovori… Pravila trebaju vrijediti za sve i svi moraju provoditi zajedničke odluke”, rekao je Cipras dolazeći na summit.
Njemčka kancelarka Angela Merkel izjavila je da očekuje “teške pregovore” na summitu Turske i EU. Ona je rekla da je njen cilj smanjiti broj migranata koji ilegalno ulaze “ne samo u nekoliko zemalja, nego u sve zemlje, što znači i u Grčku”.
Prema njenim rečima, potrebno je “održivo rješenje” koje podrazumijeva zaštitu vanjskih granica EU i koje “može biti provedeno jedino u suradnji s Turskom”.
Njemačka kancelarka je izrazila nadu da će na današnjem izvanrednom summitu u Bruxellesu biti učinjen korak naprijed, ali je ocijenila da će to zahtjevati teške pregovore.
Francuski predsjednik Fransis Hollande izjavio je da Europa treba imati “direktan, iskren i efikasan” odnos s Turskom u okviru rješavanja izbjegličke krize. Hollande je rekao da u zamjenu za pomoć od tri milijarde eura koji je EU obećao Turskoj, ta zemlja treba raditi na borbi protiv krijumčerenja izbjeglicama i primiti određen broj izbjeglica koji su iz njenog teritorija krenuli ka Europi.
“Trebalo da postojati i osiguranje na granici između Turske i Grčke na Egejskom moru kao i pomoć Grčkoj”, rekao je Hollande.
Lideri EU dogovorili su se u rujn da na zemlje članice rasporede 160.000 izbeglica koliko ih je do tada stiglo u Grčku i Italiju. Do 3. ožujka u druge europske zemlje prebačeno je manje od 700 ljudi.
U Bruxellesu će danas pokušati izvršiti prtisak na Tursku da učini više kako bi zaustavila ulazak migranata u Europu, kao i da osigura dodatnu podršku Grčkoj u kojoj je blokirano na tisuće izbjeglica i migranata.
Očekuje se da će na današnjem summitu EU-Turska balkanska migrantska ruta biti proglašena zatvorenom. U nacrtu dokumenta pipremljenog za summit navodi se da će biti osiguran sveobuhvatan masovan i brz povratak u Tursku svih nelegalnih migranata, navodi AP.
Glasnogovrnica njemačke kancelarke Angele Merkel rekla je da odluka o zatvaranju balkanske rute još nije donesena i da su u pitanju spekulacije.
“Znam za te informacije u kojima se spekulira o zatvaranju balkanske rute. Ali želim reći da je to u ovom trenutku nagađanje, pregovori, razgovori su u toku i treba pričekati”, rekla je Christine Wirtz u Berlinu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.