Svjetski kongres Međunarodnog instituta za medije usvojio je Međunarodnu deklaraciju o zaštiti novinara koja naglašava odgovornost država u garantiranju uvjeta rada i borbe protiv nekažnjavanja napada na novinare.
Međunarodni principi zaštite novinara koji rade u opasnim uvjetima, s naglaskom na odgovornost država u garantiranju sigurnih uvjeta rada i borbe protiv nekažnjavanja napada na novinare, najbitiniji je sadržaj Međunarodne deklaracije o zaštiti novinara, usvojene u Dohi.
“Obraćamo se trima ključnim grupama: novinarima, koji moraju znati da nijedna priča nije vrijedna njihovih života; medijskim organizacijama, koje nikada ne bi trebale slati novinare na zadatke ako nisu sigurne da su oni za njih spremni; i državnim institucijama, koje bi trebale stati na kraj nekažnjavanju zločina protiv novinara”, rekao je novinar Daoud Kuttab, član Izvršnog odbora Međunarodnog instituta za medije.
Dokument je kreiran u suradnji s medijskom mrežom Al Jazeera, Međunarodnim institutom za sigurnost novinara i Afričkom medijskom inicijativom, a rezultat je pomnog istraživanja i analize.
Deklaracija se, pored vlada, obraća i novinarima i njihovim redakcijama, navodi korake koje je potrebno poduzeti kako bi se povećao stupanj sigurnosti na radu.
Izveštaji brojnih međunarodnih organizacija za zaštitu novinara pokazuju da je razina nasilja s kojim se novinari suočavaju dostigao rekordne visine posljednjih godina, a faktor koji najviše doprinosi nasilju je činjenica da se napadi na novinare ne procesuiraju i ne kažnjavaju.
Prema procjenama, tek jedan od deset slučajeva smrti novinara predmet je istrage, navodi se u priopćenju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.