Njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble iznio je u nedjelju detalje plana borbu protiv poreznih oaza, uključujući stvaranje međunarodne mreže registara s imenima stvarnih vlasnika kompanija.
Javnost je zahvaljujući neočekivanom uvidu u dokumente pravne tvrtke Mossack Fonseca sa sjedištem u Panami doznala na koji se način offshore kompanije koriste za gomilanje bogatstva bogatih i moćnih. Njemačka je pak za predsjedateljskog mandata u skupini sedam vodećih gospodarskih sila G7 u 2014/2015. proglasila prioritetom tješnju međunarodnu suradnju na suzbijanju porezne evazije.
U nedjelju je ministar Schaeuble za javnu televiziju ARD kazao da bi međunarodno umrežavanje registara s imenima vlasnika kompanija omogućilo identifikaciju svih ljudi koji se kriju iza offshore kompanija.
Na razini Europske unije umrežavanje registara već je dogovoreno u sklopu četvrte direktive o pranju novca koju zemlje članice moraju provesti u djelo do sredine iduće godine.
Njemački ministar financija podsjetio je također na sporazum o automatskoj razmjeni informacija kojem je u međuvremenu pristupilo 100 zemalja. Dodao je da skandal s “papirima iz Paname” pojačava pritisak na ostale, uključujući SAD, da im se pridruže.
Reuters je na uvid dobio dokument njemačke vlade s ukupno 10 točaka Schaeubleova plana, uključujući poziv Panami i ostalim zemljama koje to još nisu učinile da pristupe sporazumu o razmjeni poreznih podataka.
U dokumentu stoji da bi Globalni forum Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) trebao funkcionirati kao supervizor koji će brinuti o tome da zemlje razmjenjuju podatke i smišljati efikasne sankcije za nekooperativne i ‘nemarne’ među njima.
Dokument također pokazuje da Schaeuble priželjkuje standardizaciju crnih lista nekooperativnih poreznih oaza koje su sastavile pojedine zemlje i skupine zemalja, pod dirigentskom palicom OECD-a ili neke slične međunarodne organizacije.
Njemački ministar financija također smatra da bi u slučaju poreznih prijestupa pravo na zastaru trebalo biti omogućeno tek nakon što porezni obveznik/obveznica dostavi informacije u skladu sa svojim obvezama.
Bankovni regulatori širom Europe nastoje utvrditi jesu li banke na neki način upletene u skandal s “papirima iz Paname”. Schaeuble je kazao da su njemačke banke “velikim dijelom već obavile veliko pospremanje”. “Ostvarili smo veliki napredak u proteklim godinama”, dodao je.
U dokumentu njemačke vlade stoji i da “nije zadaća banaka poticati klijente na agresivno zaobilaženje poreznih obveza”. Dodaje se i da bi banke koje nude programe uštede na porezima trebale o tome izvijestiti porezne vlasti.
Potrebne su strože administrativne mjere kako bi se kompanije pozivalo na odgovornost, budući da efikasno gonjenje malverzacija često onemogućuju teškoće u dokazivanju propusta pojedinaca.
Proteklih su godina postroženi propisi o suzbijanju pranja novca u njemačkom financijskom sektoru a sada treba postići isto i u komercijalnom sektoru, dodaje se.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.