Grčka je počela puštati iz migrantskih logora tražitelja azila, ili 7.500 osoba, koji će biti poslani u Tursku u slučaju odbijanja, na temelju sporazuma potpisanog između Europske unije i Ankare, rekle su u utorak grčke vlasti.
Na grčkim otocima migranti koji su tražili azil, ili velika većina osoba pristiglih nakon stupanja na snagu sporazuma od 20. ožujka, dozvoljeno je napustiti logore nakon 25 dana zadržavanja, objavio je jedan glasnogovornik tijela za koordinaciju migracijske politike (Somp).
Postoji oko 7.500 tih osoba, prema tom izvoru. Ti migranti ipak ne mogu napustiti otoke i moraju tamo ostati na rapolaganju vlasti u slučaju slanja u Tursku, prema tom sporazumu. Sporazum EU-Ankara, potpisan u Bruxellesu 18. ožujka, kojeg kritiziraju UN i NGO, predviđa povratak u Tursku svih migranata koji su stigli u Grčku nakon 20. ožujka, uključujući sirijske tražitelje azila, ili one koji nisu tražili azil te onih čija je molba odbijena.
Organizacija Human Rights Watch (HRW) drži da su tijekom prvih slanja u Tursku 4. travnja bila prekršena prava migranata i HRW je zabrinuta za njihovu sudbinu u “toj zemlji koju se ne može smatrati sigurnom”. Ta mjera bi trebala donijeti olakšanje grčkim centrima, među kojima je i Moria na Lezbosu gdje je oko 3000 osoba zatvoreno tijekom posjeta pape Franje u subotu.
Zahvaljujući dolasku stotinjak europskih stručnjaka za azil, što je četvrtina pomoći koju je obećala EU, grčke službe su prošlog tjedna počele razmatrati više stotina tih molbi, navodi Somp. Od potpisivanja sporazuma, broj dolazaka u Tursku se stabilizirao na oko stotinjak dnevno. Somp precizira da se i dalje radi o više od 3000 osoba mjesečno i podsjetio na poteškoće ukoliko se paralelno ne ubrza europski plan raspodjele u EU migranata koji su stigli do 20. ožujka.
Oko 50.000 osoba je i dalje blokirano u Grčkoj nakon zatvaranja balkanske rute krajem veljače, od kojih više od 10.000 u Idomeniju, na granici s Makedonijom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.