Poljski parlament, u kojem većinu imaju konzervativci, upozorio je u petak neizravno Europsku komisiju da ne poštuje poljski suverenitet, u očekivanju formalnih kritika Bruxellesa zbog nepoštivanja vladavine prava.
Ne spominjući izravno Europsku komisiju, koja istražuje reformu poljskog Ustavnog suda, parlament je usvojio rezoluciju u kojoj osuđuje “nedavna nepoštivanja suvereniteta” poljske države koja “potkopavaju demokratska načela, pravni poredak i socijalni mir”. Poziva vladu da se “usprotivi svim aktivnostima usmjerenima protiv državnog suvereniteta”.
Rezolucija je usvojena s 257 glasova, a četiri su bila protiv. Zastupnici glavnih oporbenih stranaka Građanske platforme (PO, centar) i liberalne Nowoczesne nisu glasovali. “Parlament Poljske Republike tvrdi da građanska prava i slobode u našoj državi nisu ugroženi”, ističe se u rezoluciji.
Ranije tijekom dana, u burnoj raspravi u parlamentu, premijerka Beata Szydlo poručila je da njezina vlada “nikada neće popustiti ultimatumima”, ciljajući na Europsku komisiju koja je zaprijetila da će u ponedjeljak objaviti svoje službeno mišljenje o nepoštivanju vladavine prava u zemlji ako do tada ne bude “znatnog napretka” u rješavanju ustavne krize.
Europska komisija pokrenula je 13. siječnja dijalog s poljskim vlastima nakon što je nova poljska konzervativna vlada izmijenila zakon o Ustavnom sudu, što je dovelo do njegove paralize. Dijalog je pokrenut u sklopu okvira za zaštitu vladavine prava koji može dovesti do aktiviranja članka 7. Ugovora o EU, koji predviđa suspenziju prava glasa državi članici koja ne poštuje temeljna načela i vrijednosti EU-a, a što dosad nikad nije korišteno. Taj mehanizam Komisija je usvojila u ožujku 2014. nakon kritika da nije na odgovarajući način reagirala na prijetnje demokratskim standardima u Mađarskoj.
Mehanizam je pokrenut prvi put, a sastoji se od tri koraka: procjene Komisije odnosno mišljenja koje služi kao svojevrsno upozorenje, potom preporuke Komisije državi članici da ispravi ono što nije u skladu s europskim zakonodavstvom i naposljetku odgovora te države. Ako se ustanove nedostaci i država članica pristane to ispraviti, postupak se prekida, a u suprotnom Komisija može predložiti aktiviranje članka 7.
Varšava će imati dva tjedna da odgovori na Komisijino mišljenje, a potom bi trebala raditi s Bruxellesom na rješavanju problema na koje je upozorena. Ne dogodi li se to u “razumnom roku”, Komisija joj može poslati preporuku s formalnim rokom do kojeg bi to trebala učiniti ako želi izbjeći pokretanje postupka aktivacije članka 7.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.