Austrijska vlada je u petak objavila da je voljna pomoći Madžarskoj u osiguranju granice sa Srbijom, koja je već pod nadzorom i opremljena je bodljikavom žicom, a koju migranti i dalje žele prijeći kako bi zatražili azil u Europi.
Zatvaranje srbijansko-madžarske granice bodljikavom žicom u rujnu 2015. dok su tisuće migranata išle “balkanskom rutom”, potaknulo je žestoke reakcije europskih partnera protiv Budimpešte. I austrijska vlada je bila veoma kritična prema toj mjeri vlade Viktora Orbana.
Austrijski ministri obrane i unutarnjih poslova sastali su se u petak s madžarskim kolegama u Austriji i izvijestili o osnivanju radne skupine “za organiziranje zajedničkog osiguranja vanjske granice (EU-a)” u Madžarskoj, rekao je Hans Peter Doskozil, austrijski ministar obrane.
Austrijski dnevnik Die Presse pisao je ovog tjedna da bi austrijski vojnici radi toga mogli biti poslani kao pojačanje na tu granicu. Nekoliko organizacija, među kojima UN-ovo Visoko povjereništvo za izbjeglice (UNHCR) kritiziralo je ovog tjedna postupanje Budimpešte s migrantima koji dolaze na tu granicu.
Kako navodi UNHCR, madžarske vlasti svakodnevno primaju petnaestak tražitelja azila u “tranzitnim zonama” na ulazu u zemlju, “ostavljajući stotine drugih da pate cijele dane i noći, bez ikakve pomoći na granici EU-a”. Dio migranata koji dolaze na madžarsku granicu pokušavaju je ilegalno prijeći kako bi umakli madžarskim vlastima.
Svi nastavljaju put prema Austriji i Njemačkoj, gdje traže azil. Kako navodi Beč, u Austriju iz Madžarske sada u prosjeku ulazi 150 ljudi na dan. Austrija, koja je nakon odluke suda u rujnu 2015. obustavila vraćanje migranata u Madžarsku zbog “neljudskih uvjeta” u toj zemlji, želi ponovo uvesti tu praksu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.