Nakon što su tijekom vikenda i jučer pripremali teren za pokretanje postupka izlaska Velike Britanije iz Europske unije, danas su se sastali šefovi 27 država članica.
Na izvanrednom zasjedanju prvo se sastao Europski parlament, koji bi trebao donijeti rezoluciju i pozvati Britance da što prije aktiviraju članaka 50, te ih upozoriti da parlament ima pravo veta na bilo koji novi sporazum između Britanije i EU. Predsjednik Parlamenta, Martin Schulz sjednicu je u utorak otvorio rekavši kako rezultate referenduma treba poštivati te da će se zastupnici sada morati posvetiti jednom pitanju – kako će se aktivirati članak 50.
Paralelno sa zasjedanjem Parlamenta, počinje i dvodnevni izvanredni EU summit, na kojem bi David Cameron trebao objašnjavati situaciju u Ujedinjenom Kraljevstvu nakon referenduma. Europsko vijeće održat će radnu večeru, a sutra će se 27 članica sastati kako bi raspravile političke i praktične implikacije referenduma, te budućnost članica bez Britanije.
Juncker se, međutim, tijekom izlaganja na plenarnoj sjednici okrenuo zastupnicima UKIP-a i upitao ih zašto su tu.
“Moramo poštovati britansku demokraciju i to kako se izjasnila (na referendumu)”, rekao je Juncker u govoru koji su pljeskom pozdravili zastupnici UKIP-a. “Ovo je posljednji put da ovdje plješćete… i donekle sam iznenađen što ste ovdje. Borite se za izlazak. Britanci su glasali za izlazak. Zašto ste ovdje?”.
Podsjetimo, Nigel Farage, snažan zagovornik Brexita, izjavio je da Velika Britanija želi biti dobar prijatelj i trgovački partner preostalih članica Europske unije nakon što Britanija izađe iz EU-a.
“Dobili smo rat. Sada trebamo dobiti mir”, rekao je Farage novinarima uoči izvanredne sjednice Europskog parlamenta posvećene ishodu britanskog referenduma.
I welcome my friend @David_Cameron in the @EU_Commission. #EUref pic.twitter.com/SGMme7mm3x
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) June 28, 2016
‘Nema više povlastica kao prije’
Velika Britanija “ne može očekivati iste povlastice kakve je imala prije”, upozorila je u utorak njemačka kancelarka Angela Merkel u Bundestagu.
“Tkogod napusti obitelj, ne može očekivati iste povlastice koje je imao prije a da nema i obveze”, rekla je Merkel na posebnom sastanku u Bundestagu.
Ona je istaknula da neće biti rasprave s Velikom Britanijom o okviru izlaska iz EU, ni formalne ni neformalne, dok London službeno ne pokrene Članak 50 koji se odnosi na izlazak zemlje članice iz EU-a.