Generaliziranje WP o 'kulturi varanja' u Istočnoj Europi

Svijet 21. srp 201609:01 > 09:56
REUTERS/Mike Segar

Govor koji je prije nekoliko dana na republikanskoj konvenciji održala Melania Trump sadrži dijelove koji su kopirani iz jednog od govora Michelle Obame, supruge aktualnog predsjednika SAD-a Baracka Obame. Nakon što je video s montiranim govorima, a koji je pokazao njihovu sličnost, obišao svjetske i domaće medije, bura oko ovog plagijata ne staje.

Dok su mnogi raspravljali i objašnjavali kako je došlo do ove pogreške, i zašto su dvije žene imale toliko sličan govor u rukama, The Washington Post je objavio tekst poljske autorice Monike Nalepe, pod naslovom “Melania Trump i kultura varanja u istočnoeuropskim školama” kojim Nalepa generalizira i na temelju primjera ispita koji je sama polagala ‘blati’ cijeli ‘obrazovni sustav u postkomunističko doba’.

U njemu piše kako je Melania Trump za NBC rekla da je sama napisala govor, a autorica teksta u WP-u zatim dodaje: “Ako joj vjerujem na riječ, pomaže podsjetiti na postkomunistički obrazovni sustav kroz koji je Melania prošla odrastajući u Sloveniji. U tom sutavu uobičajeno je bilo plagirati ili varati, a čak se i poticalo na to.”

Autorica nadalje navodi da “iako gospođa Trump u konačnici nije diplomirala na Sveučilištu u Ljubljani, i dalje je većinu obrazovanja stekla u razdoblju nakon pada komunizma u Istočnoj Europi”.

“Obrazovanje u postkomunističkom sustavu bilo je na granici između autorskih radova i plagijata, a pitanje intelektualnog vlasništva nikad nije do kraja razjašnjeno.”

“Studije koje se bave plagijatima povezuju ih s dominantnim načinom učenja koje, u odnosu na kritičko propitkivanje ideja, vodi prema češćem preuzimanju tuđeg intelektualnog vlasništva. Ako je količina upamćenog način na koji se ocjenjuje u akademiji, onda će i studenti biti bolje ocijenjeni ako što bolje ponove ono što su učili”, objašnjava Monika Nalepa u WP-u.

Dalje piše kako je “upravo takav način učenja vladao u postkomunističkoj Europi. “To je bila ostavština komunizma, u kojem se u učionici nije smjelo sumnjati ili propitkivati marksističku ideologiju, temelje lenjinizma, fundamentalističke temelje socijalističke ekonomije i drugo.”

“Komunizam pao, profesori ostali isti”

“Nakon pada komunizma 1989., predmeti poput marksizma ispali su iz nastavnih planova i programa, ali ostao je model razvijen pod komunizmom. I dalje se puno učilo povijesne činjenice, uz minimalnu debatu o raznim teorijama, velikim dijelom i zato što su mnogi nastavnici ostali isti kao u razdoblju komunizma.”

Autorica potom navodi da je važna sastavnica postkomunističkog obrazovanja bila opće prihvaćanje varanja kao takvog, a za primjer navodi i svoje iskustvo na prijemnom ispitu na Sveučilištu u Varšavi u Poljskoj. “Oko 200 studenata bilo je u dvorani, i podijeljeni smo u tri grupe. To znači da sam odgovarala na drugačija pitanja od svojih kolega s moje lijeve i desne strane.”

Nalepa potom tvrdi da je varanje smanjivalo šanse za upis, ali da je bilo učestalo, i da su ljudi jedni drugima govorili odgovore na pitanja. Kaže i da su profesori znali govoriti odgovore studentima i učenicima kako bi im povećali šanse za upadom na određeni fakultet. Navodi da “varalice nisu nazivane varalicama”, već ‘onima koji posuđuju’ (op.au. originalno u tekstu piše “borrowers”) i smatrani su “onima koji su ‘ulično pametni'”, tj. snalažljivi.

“Izbjegavati učenje za ispit, a proći ga, značilo je čak veći uspjeh nego marljivo naučiti literaturu. Dapače, oni koji bi prijavili prepisivanje ili varanje smatrani su ‘izopćenicima'”, kaže autorica koja je Istočnu Europu napustila prije 15 godina.

“Možete izbaviti dječaka iz Istočne Europe, ali ne možete nju iz njega”

“Kultura se mijenja polako. Kako kažu Grigore Pop-Eleches i Joshua Tucker – možete izbaviti dječaka iz Istočne Europe, ali ne možete nju iz njega.”

Nalepa se u zaključku vraća na govor Melanie Trump, kada govori da je nejasno radi li se o plagijatu. “Možda je tekst plagirala, a možda su krivci voditelji predizborne kampanje Donalda Trumpa. No, ako je sama kriva za ovo, možemo uzroke pronaći u njezinom postkomunističkom obrazovanju. Ako se na plagijat gleda kao na “posudbu”, onda je razumljivija i paralela između njezina govora i onog Michelle Obame”, zaključuje tekst Monika Nelapa, a u cijelosti ga možete pronaći na ovoj poveznici.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.