Japan prošle godine primio samo 28 izbjeglica

Svijet 09. velj 201712:29 > 12:31
Ilustracija

Japan je prihvatio samo 28 izbjeglica tijekom prošle godine kad je zahtjev za azil podnio rekordan broj izbjeglica, podaci su vladina dokumenta objavljenog u petak.

Tijekom protekle godine 10.901 osoba zatražila je azil u Japanu, do 44 posto više nego godinu prije, kad je zemlja prihvatila 27 ljudi. Od prihvaćenih izbjeglica, sedam je bilo iz Afganistana, četiri iz Etiopije a tri iz Eritreje, prema dokumentu koji je na uvid dobio Reuters. Zasad nije poznato je li azil zatražila, ili dobila, koja osoba iz Sirije.

Imigracija je kontroverzna tema u Japanu, gdje su mnogi ponosni na kulturalnu i etničku homogenost, čak i unatoč problemima sa starenjem populacije i smanjivanjem radne snage. Unatoč velikim svotama međunarodnim humanitarnim organizacijama, Japan je odlučan u tome da odbije azilante. Organizacija za ljudska prava HRW prošli mjesec je japansko odbijanje tražitelja azila nazvala “beznadnim” pozivajući tu zemlju da prihvati više ljudi i poveća zaštitu za migrantsku radnu snagu.

Japansko neprihvaćanje izbjeglica u kontrastu je s europskim zemljama u koje su prošle godine došle tisuće tražitelja azila, koji su stigli iz ratom i siromaštvom opterećenih zemalja poput Sirije, Iraka i Eritreje. Njemačka je primila 745.545 zahtjeva za azil prošle godine, pokazuju podaci ministarstva unutarnjih poslova. U istom razdoblju Berlin je odobrio više od 256.000 zahtjeva.

Između siječnja i rujna prošle godine Japan je bio četvrti najveći donator Visokom povjereništvu UN-a za izbjeglice. Premijer Shinzo Abe u rujnu je također obećao 2,8 milijarde dolara kao pomoć u rješavanju izbjegličke krize u trogodišnjem razdoblju od 2016.

Japan bi također prihvatio do 150 sirijskih studenata, s njihovim obiteljima, u sklopu stipendija. Na popisu osoba koje su prošle godine stigle u Japan vode tražitelji azila iz Indonezije, a nakon njih slijede oni iz Nepala, Filipina i Turske.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.