Direktor uređivačkog kolegija N1 i dugogodišnjim dopisnik CNN-a s Bliskog istoka, Brent Sadler smatra da rukovodstva zaljevskih monarhija ne žele da se diplomatski jaz s Katarom odugovlači i pogorša, ali da je jasno da Saudijska Arabija i njezini saveznici žele vidjeti promjene u vanjskoj politici Dohe i vjeruju da za to imaju podršku SAD-a.
Diplomatske odnose s Katarom prvo su prekinuli Saudijska Arabija, Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein, optužujući Dohu da podržava ekstremiste i Iran. Tim mjerama su se zatim pridružili Libija, Maldivi i Senegal.
Sadler je u Danu uživo televizije N1 podsjetio da Saudijska Arabija i njezini saveznici već dugo optužuju Katar da podržava ektremiste, poput Muslimanskog bratstva, što prema njihovoj ocjeni, ima destabilizirajuće posljedice za regiju. Nedavni posjet Donalda Trumpa Bliskom istoku samo je pogoršao situaciju, istaknuo je Sadler.
“Vanjska politika Katara u proteklih 10 godina je stalno dovođena u pitanje od strane zaljevskih zemalja. Kako je Donald Trump dao podršku Saudijskoj Arabiji, dinamika se promijenila. Čini se da vladari u tim monarhijama osjećaju da je prilika da zauzdaju katarsku vanjsku politiku”, ocjenjuje Sadler.
Diplomatski jaz između Saudijske Arabije i Katara ima velik utjecaj na međunarodnu vojnu koaliciju, predvođenu SAD-om, i zračne napade na Islamsku državu. Podsjeća da je američko centralno zapovjedništvo izuzetno prisutno u Kataru, gdje se nalazi ogromna vojna baza u kojoj je stacionirano više od 10.000 američkih vojnika.
Sadler ne vjeruje da bilo tko u rukovodstvu zaljevskih monarhija želi da se sukob s Katarom odugovlači i pogorša.
“Pitanje je tko će biti glavni posrednik, očekuje se tradicionalno da to budu SAD, međutim, njemački šef diplomacije je rekao da je ‘trampifikacija’ samo pogoršala ionako krhku situaciju. Moramo pogledati kakvu ulogu može imati Kuvajt. Kuvajt može igrati rukovodeću ulogu, ali i Turska. Međutim, na kraju krajeva ključni saveznici SAD-a su i Katar i Saudijska Arabija. Mislim da je jasno da Saudijska Arabija i njezini saveznici žele vidjeti promjenu politike Katara i misle da imaju podršku Trumpove administracije”, rekao je on.
Direktor uređivačkog kolegija N1 naveo je i da Saudisjka Arabija traži ustupke od strane katarskog emira, ali i da bi katarsko rukovodstvo popustilo, nešto bi moralo da se dogodi. Ukoliko se ova situacija nastavi, katarska ekonomija bi mogla biti teško pogođena, upozorava Sadler.
“Što se duže odvija kriza, situacija je kompliciranija, 40 posto uvoza hrane u Katar ide preko kopna. Okružen je vodom i zemljom koju kontroliraju druge države. Ekonomski opstanak Katara je u opasnosti. Katar ima centralu u Dohi, i što se više oduži, to će gore biti”, naveo je on.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.