Prvi bugarski geostacionarni komunikacijski satelit lansiran je u svemir, objavio je u subotu bugarski operater Bulsatcom, a Indija je u petak lansirala raketu koja je sa sobom ponijela 31 satelit, nekoliko od njih za europske zemlje, javlja Reuters i dodaje da Indija želi naglasiti svoju snagu kao jeftin pružatelj usluga u svemiru.
Satelit BulgariaSat-1 koji će omogućavati televizijske i komunikacijske usluge u Europi i sjevernoj Africi lansirala je američka aeronautička tvrtka SpaceX iz NASA-inog svemirskog centra Kennedy na Floridi.
Taj će se objekt moći koristiti i u iznimnim situacijama poput potresa, oluja i poplava, kad mreža na tlu ne može funkcionirati.
“Ovaj smo svemirski projekt započeli prije više od 10 godina, svjesni da će za njegov dovršetak trebati strpljenje, predanost i ozbiljan tim”, rekao je Maksim Zajakov, direktor Bulgaria Sata i Bulsatcoma.
“Lansirali smo svoj BulgariaSat-1 i postali jedna od vodećih svemirskih nacija u Europi, otvorivši put razvoja za druge bugarske visokotehnološke sektore i talentirane specijaliste”.
Satelit će se pozicionirati na orbiti udaljenoj 36 tisuća kilometara iznad Zemlje, a u funkciji će biti do 20 godina.
Bulsatcom je 235 milijuna dolara za ovaj projekt osigurao uz pomoć Američke banke za uvoz i izvoz i konzorcij europskih banaka kojeg predvodi Deutsche Bank.
Indija lansirala 31 satelit u svemir
Indija je u petak lansirala raketu koja je sa sobom ponijela 31 satelit, nekoliko od njih za europske zemlje, javlja Reuters i dodaje da Indija želi naglasiti svoju snagu kao jeftin pružatelj usluga u svemiru.
Raketa Polar Satellite Launc Vehicle (PSLV) ponijela je 712 kilograma težak satelit Cartosat-2 za promatranje Zemlje i 30 ostalih malih satelita. PSLV je lansiran iz Sriharikota, u južnoj državi Andra Pradeš.
Osim satelita za Indiju, raketa je ponijela i satelite za 14 drugih zemalja, uključujući Austriju, Belgiju, Latviju, Litvu i Slovačku, u okviru međunarodnog aranžmana s državnom Indijskom organizacijom za istraživanje svemira (ISRO).
Današnje lansiranje uslijedilo je 18 dana nakon što je Indija u orbitu poslala tri tone težak satelit, dostigavši tehničke mogućnosti SAD-a, Rusije, Kine, Japana i Europske svemirske agencije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.