Da je danas živ, bivši britanski premijer Edward Heath bio bi priveden na ispitivanje zbog optužbi da je seksualno zlostavljao dječake, objavila je u četvrtak britanska policija nakon provedene dvogodišnje istrage.
Heath, premijer od 1970. do 1974., preminuo prije dvanaest godina, a policija bi ga ispitivala zbog sedam optužnica, uključujući silovanje 11-godišnjaka i drugih dječaka od kojih je jedan imao deset godina.
Optužbe se odnose na razdoblje od 1956. do 1992. godine, istaknula je policija okruga Wiltshire koja vodi državnu istragu o tome.
Pobornici Heatha, koji je do kraja života ostao samac, ovu istragu smatraju skupim lovom na vještice.
“U slučaju sedam pojedinačnih prijava, zaključili smo kako bi Sir Edward Heath, da je živ, bio priveden na ispitivanje da odgovori na optužbe”, priopćila je policija.
Ukupno je protiv bivšeg britanskog konzervativnog premijera prijave podignulo 40 ljudi. Među njima je 19 odbačenih slučajeva, a tri su podnositelja kasnije zaključila kako su pogriješila.
U deset drugih slučajeva optužbe je podignula treća strana, a tri su anonimna.
Heath je premijer postao 1970. i vodio je pregovore o ulasku Velike Britanije u Europsku ekonomsku zajednicu koja je kasnije postala Europska unija. S te je funkcije sišao 1974. kad je izgubio izbore nakon što je štrajk rudara pomogao pri rušenju njegove vlade.
Potom je 1975. izgubio i vodstvo nad Konzervativnom strankom koju je preuzela Margaret Thatcher, kojoj on to nikad nije oprostio, a taj je odnos proglašen “najdužim durenjem u povijesti”.
Ostao je zastupnik do 2001., a 2005. je preminuo u 89. godini.
Heath je u Drugom svjetskom ratu bio časnik artiljerije, a mnogi su ga smatrali veoma povučenom i čudnom, razdražljivim i nedruštvenom osobom.
Bio je strastveni ljubitelj glazbe, a istaknuo se i kao dobar jedriličar, pa je jednom kao skiper britanskog tima, dok je bio premijer, pobijedio na Admiral’s Cupu, petodnevnoj utrci između južne Engleske i Irske.
Velika Britanija posljednjih je godina pogođena nizom skandala vezanih za zlostavljanje djece, a najistaknutiji je slučaj preminulog BBC-jevog televizijskog i radijskog voditelja Jimmyja Savilea.
Petogodišnja istraga sad istražuje jesu li moćne ličnosti u politici, crkvi i lokalnim vlastima pomogle pri zataškavanju zlostavljanja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.