Sjedinjene Američke Države (SAD) podržavaju rad Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i poštuju presudu kojega je on u srijedu izrekao bivšim političkim i vojnim čelnicima Herceg-Bosne smatrajući je presudom pojedincima, stajalište je američke administracije.
“Današnja presuda u slučaju protiv Jadranka Prlića i ostalih predstavlja važan korak ka utvrđivanju odgovornosti pojedinaca koji su prouzročili strašne patnje građana Bosne i Hercegovine. Nadamo se da će ova presuda žrtvama i njihovim obiteljima donijeti smiraj i dati osjećaj da je pravda barem donekle zadovoljena”, stoji u kratkom priopćenju veleposlanstva SAD-a u BiH dostavljenom Hini.
Iz veleposlanstva SAD u Sarajevu pozvali su sve da postupe na isti način odnosno da prihvate ovu presudu i ponovno se okrenu kontinuiranom angažmanu na pomirenju i mirnom zajedničkom životu.
To je, kako je istaknuto, nužno za budućnost stabilne i sigurne Bosne i Hercegovine, u kojoj su zaštićena prava svih njenih građana.
U Haagu je u srijedu, u sjeni samoubojstva generala Slobodana Praljka, pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju dovršeno izricanje pravomoćne presude u predmetu “Prlić i ostali”, a žalbeno vijeće potvrdilo je nepravomoćne presude bivšem načelniku Glavnog stožera HVO-a Milivoju Petkoviću od 20 godina zatvora, bivšem zapovjedniku vojne policije Valentinu Ćoriću 16 godina zatvora i načelniku Ureda za razmjenu zarobljenika Berislavu Pušiću 10 godina zatvora.
Prije prekida ročišta zbog toga što je general Praljak popio otrov u haškoj sudnici nakon što mu je potvrđena kazna od 20 godina zatvora, bivšem predsjedniku vlade Herceg Bosne Jadranku Prliću potvrđeno je 25 godina zatvora i bivšem ministru obrane Bruni Stojiću 20 godina zatvora.