Zemlje Europske unije trebale bi dobiti više slobodnog prostora za uvođenje nižih stopa poreza na dodanu vrijednost (PDV) pa i one nulte za određene proizvode, pokazuje nacrt propisa koji je Reuters dobio na uvid.
Prijedlog Europske komisije omogućio bi zemljama EU uvođenje nulte stope PDV-a na čitav niz proizvoda, čime bi se ukinula postojeća zabrana na uvrštavanje novih proizvoda na popis onih oslobođenih plaćanja PDV-a.
Vlade bi tako mogle uvesti niže stope odnosno nultu stopu PDV-a na sve proizvode osim onih eksplicitno izuzetih, u rasponu od nafte i benzina do oružja, te od financijskih usluga do alkohola i duhana.
U Komisiji ipak planiraju propisati članicama EU “ponderiranu prosječnu stopu PDV-a” od minimalno 12 posto i omogućiti im primjenu tek “ograničenog broja” sniženih stopa, navodi Reuters.
Trenutno 28 zemalja EU mora birati između dvije stope – minimalno pet ili 15 posto za robu u prodaji. Članicama EU koje su imale niže stope prije usvajanja tih propisa 90-ih godina prošlog stoljeća dopušteno je da ih zadrže.
U sklopu opsežne izmjene propisa o PDV-u Komisija bi sada predložila da se državama omogući i uvođenje dodatne stope “između pet i nula posto” – čime bi se de facto omogućilo ukidanje PDV-a na određene proizvode.
Zahtjev za uvođenjem ponderirane prosječne stope PDV-a od 12 posto trebao bi članicama EU onemogućiti naglo snižavanje PDV-a radi privlačenja inozemnih potrošača i ugađanja biračima, što bi moglo pretjerano smanjiti državne prihode.
Komisija u prijedlogu ističe i da bi se niže stope PDV-a trebale primjenjivati samo za proizvode koji se prodaju potrošačima a ne i za intermedijarne proizvode kojima kompanije međusobno trguju a koriste se za proizvodnju potrošačkih dobara.
Prag od 12 posto trebao bi biti “fleksibilan” i uzeti u obzir niže državne prihode u razdobljima recesije, poručio je pak čelnik odjela za poreze pri globalnom računovodstvenom udruženju ACCA Chas Roy-Chowdhury.
Komisija će objaviti prijedlog u četvrtak i mogla bi ga još promijeniti. Da bi bio pretočen u zakon, moraju ga odobriti zemlje EU i Europski parlament, podsjeća Reuters.