Jedanaest zemalja pristalo je idućih mjeseci povećati financijska sredstva za UN-ovu agenciju za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA) kako bi joj nadoknadili sredstva koja će joj uskratiti Sjedinjene Države.
Sedam država – Švicarska, Finska, Danska, Švedska, Norveška, Njemačka i Rusija već su prebacile sredstva dok su četiri – Belgija, Kuvajt, Nizozemska i Irska obećale da će to uskoro učiniti, izjavio je čelnik UNRWA-e Pierre Kraehenbuehl.
Kraehenbuehl je pokrenuo kampanju kako bi agencija ove godine prikupila oko 800 milijuna dolara za pomoć palestinskim izbjeglicama u Siriji, Libanonu, Jordanu i na palestinskim teritorijima.
U ponedjeljak je u Pojasu Gaze održan jednodnevni štrajk djelatnika UNRWA-e zbog američke odluke o smanjenjuju godišnjeg doprinosa za rad agencije koja drži 278 škola u Gazi, a pohađa ih oko 300.000 učenika.
UNRWA se financira uglavnom dobrovoljnim prilozima zemalja članica UN-a, a Sjedinjene Države dosad su bile daleko najveći donator.
Washington je 16. siječnja objavio da će uskratiti 65 milijuna dolara – više od pola svog planiranog doprinosa za ovu godinu – i zatražio da agencija provede reforme, ne specificirajući koje.
Oni koji su se pridružili štrajku u ponedjeljak rekli su da bi smanjenje američkog doprinosa moglo još više otežati situaciju u Pojasu Gaze.
Američki predsjednik Donald Trump je krajem prošle godine razgnjevio Palestince, bliskoistočne čelnike i svjetske sile priznavši Jeruzalem glavnim gradom Izraela.
S obzirom na činjenicu da se u gradu nalaze najvažnija muslimanska, kršćanska i židovska sveta mjesta, status Jeruzalema najosjetljiviji je dio problema u desetljećima dugom izraelsko-palestinskom sukobu.
Trumpova je odluka pokrenula niz prosvjeda u regiji, a Palestinci su zbog toga isključili Washington iz bilo kakvog budućeg posredovanja u bliskoistočnom mirovnom procesu.