Katalonski separatistički čelnik Carles Puigdemont koji je u nedjelju uhićen u Njemačkoj, ostaje u pritvoru, rekla je za AFP glasnogovornica suda.
Sud u Neumuensteru, na sjeveru Njemačke, odlučivao je u ponedjeljak o tome hoće li on ostati u pritvoru, a u međuvremenu će se njemačko pravosuđe očitovati o eventualnom izručenju Španjolskoj koja ga optužuje za “pobunu”.
Ranije u ponedjeljak njemačka vllada objavila je da u slučaju Carlesa Puigdemonta potpuno podržava španjolsku vladu.
“Španjolska je pravna država a savezna vlada smatra da se sukob oko Katalonije mora riješiti unutar španjolskog pravnog i ustavnog poretka“, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik njemačke vlade Steffen Seibert.
On je podsjetio na to da je Berlin proteklih mjeseci „jasno podržao“ stavove španjolske vlade glede rješenja ovog sukoba.
Bivši katalonski premijer Carles Puigdemont se nalazi u pritvoru na sjeveru Njemačke nakon što je u nedjelju na temelju europskog uhidbenog naloga uhićen nakon prelaska dansko-njemačke granice.
Pravosuđe u saveznoj pokrajini Schleswig-Holstein ne računa s brzom odlukom o Puigdemontovom izručenju Španjolskoj.
„Odluka neće pasti prije Uskrsa“, rekla je glasnogovornica glavnog tužiteljstva pokrajine Schleswig-Holstein Wiebke Hoffelner.
U nedjelju navečer su deseci tisuća Katalonaca izašli na ulice prosvjedujući protiv uhićenja bivšeg predsjednika vlade Puigdemonta u Njemačkoj. Na nekoliko mjesta izbili su sukobi prosvjednika i policije.
Puigdemont je uhićen kada se automobilom vraćao iz Finske u Belgiju gdje ima prebivalište. Prosvjedi protiv njegova uhićenja podsjetili su na nasilnu policijsku akciju 1. listopada tijekom održavanja referenduma kada je prema podacima bivše katalonske vlade bilo ozlijeđeno 800 osoba.
Stranke za neovisnost Katalonije, koje imaju većinu mjesta u regionalnom parlamentu u Barceloni, počele su u ponedjeljak raditi na novom odabiru Carlesa Puigdemonta za predsjednika Katalonije premda je prošli mjesec taj pokušaj propao jer se on fizički nije mogao pojaviti u parlamentu u Barceloni a da ne bude uhićen. Vrhovni sud je tada odbio mogućnost da ga izaberu na daljinu.
Španjolska vlada je preuzela direktno upravljanje nad Katalonijom nakon što je u parlamentu u Barceloni izglasana neovisnost te sazvala prijevremene izbore na kojima su u prosincu većinu mjesta osvojili pobornici neovisnosti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.