Kada je Ured državnog odvjetnika u Iowi počeo istraživati slučaj vezan za dobitni listić vrijedan više milijuna dolara, a čiji je vlasnik bio nepoznat, čitav niz sumnjivih dobitnika počeo je izlaziti na vidjelo.
Tužitelja Roba Sanda je posebno mučio slučaj vezan za jedan sumnjivi listić za lutriju u vrijednosti od 16,5 milijuna dolara – istražitelji nisu bili sigurni je li u tom slučaju počinjen zločin, prenosi Index.hr.
Na snimci nadzornih kamera s jedne benzinske postaje se vidi kako neki čovjek s kapuljačom ulazi u trgovinu te kupuje dva hot doga i nešto za piće. Zatim je izvadio dva listića za lutriju Hot Lotto – ova lutrija igra se na način da igrač ili kompjuter same lutrije odabere pet brojeva između 1 i 39 te još jedan broj između 1 i 19.
Nagrada za igrača koji pogodi prvih pet brojeva iznosi deset tisuća dolara, no one koji pogode svih šest očekuje puno veći iznos, ovisno o broju igrača koji su kupili karte. Blagajnik je uzeo njegove ispunjene listiće i provukao ih kroz terminal lutrije. Nepoznati je čovjek izašao i odvezao se.
Listić s videa kupljen je 23. prosinca 2010. godine, a šest dana kasnije odabrani su dobitni brojevi: 3, 12, 16, 26, 33, 11. Unatoč tome što je objavljeno da je spomenuta trgovina prodala dobitni listić, nitko se nije javio.
Lutrija Iowe potom je održala konferenciju za tisak. Nakon toga počeli su pristizati pozivi, a više desetaka ljudi tvrdilo je da su oni dobitnici. Ipak, postojali su ključni dokazi koji nisu bili javno dostupni – serijski broj dobitnog listića i video snimka čovjeka koji ga je kupio.
Točno godinu dana nakon izvlačenja te manje od dva sata prije isteka zakonskog roka, predstavnici jedne ugledne odvjetničke tvrtke pojavili su se u centrali Lutrije Iowe s dobitnim listićem. Tvrdili su da listić pripada jednom fondu.
Kada je završio na Sandovom stolu 2014. godine, slučaj je u uredu već bio na kultnom glasu. Odjel za kriminalne istrage u Iowi je 9. listopada 2014. godine napokon javno objavio spornu snimku dobitnika.
Nekoliko dana kasnije jedan je zaposlenik Lutrije Mainea prepoznao glas iz videa kao glas muškarca koji je nekoliko godina ranije tjedan dana provodio sigurnosnu reviziju u njihovom uredu.
Taj zaposlenik nije bio jedina osoba koja je prepoznala glas sa snimke – koji je na kraju identificiran kao glas Eddieja Tiptona, direktora informacijske sigurnosti pri Međudržavnoj udruzi lutrija. Tipton je bio paranoičan tip koji je rijetko plaćao karticama te se bojao da mu netko ne ukrade identitet.
Tipton je uhićen u siječnju 2015. godine. Zahvaljujući videu, državno je odvjetništvo znalo da je on kupio dobitni listić. Istražitelji su vjerovali da je Tipton namjestio dobitak.
Tiptonov prijatelj Jason Maher spomenuo je Tiptonov interes za softver koji se može instalirati pomoću flash drivea te preuzeti kontrolu nad kompjuterom, prikrivajući svoje postojanje sve dok se poslije sam ne izbriše.
Sand je bio uvjeren da je Tipton ušao u sobu za izvlačenje brojeva šest tjedana prije velikog dobitka te da je tada uspio instalirati spomenuti softver na kompjuter koji odabire dobitne brojeve.
Državno je odvjetništvo trebalo dokazati samo da je Tipton kupio listić za lutriju unatoč činjenici da je radio za Međudržavnu udrugu lutrija te da je potom prevarom pokušao doći do osvojene nagrade.
Proglašen je krivim 20. srpnja 2015. godine te je osuđen na 10 godina zatvora. Ipak, Sanda je Tiptonov slučaj i dalje mučio. Sandu je bila sumnjiva činjenica da je Tiptonov odvjetnik zatražio brzo suđenje od 90 dana – što je državnom odvjetništvu skratilo vrijeme istraživanja.
Jednog jutra Sand je dobio poziv iz Teksasa. Čovjek s druge strane linije rekao mu je da je o Tiptonovom slučaju čitao u novinama te ga obavijestio da je Eddiejev brat – Tommy Tipton – dobio na lutriji deset godina ranije.
U rujnu 2015. godine, istražitelji su saznali da je Robert Rhodes, najbolji prijatelj Eddieja Tiptona, početkom 2008. godine podignuo dobitak od 783.257 dolara – izvlačenje se odvilo 29. prosinca 2007. godine – na isti datum kada je izvučena i Tiptonova dobitna kombinacija tri godine kasnije.
Istražitelji su potom povezali još nekoliko dobitka s Tiptonovim imenom. Tiptonu je ponuđena mogućnost nagodbe – Sand je od njega tražio da prizna kako je namjestio lutriju kako bi se poboljšala njezina sigurnost.
Tipton je pristao na nagodbu te je objasnio da mu plan uopće nije bio obogatiti se, već pokušati probiti sustav. Dodao je i da nema nikakve veze s mafijom te da je dobitke davao prijateljima i obitelji – tako je, između ostalog, financijski pomogao svom bratu koji je imao petero djece.
Tipton je prije izricanja presude izrazio žaljenje za svoja djela. Potom je osuđen na 25 godina zatvora. Također je raznim državnim lutrijama trebao vratiti oko 2,2 milijuna dolara iako je njemu pripalo tek oko 350.000 – ostatak bi dobili oni koji bi podigli novac.
Sand kaže da mu je rješavanje tog slučaja pružilo ogromno intelektualno zadovoljstvo. Nekoliko mjeseci kasnije odlučio je dati otkaz te se kandidirati za revizora kako bi mogao sudjelovati u pozitivnim promjenama u društvu, prenosi Index.hr.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.