Angela Merkel morala se u utorak suočiti sa snažnim turbulencijama unutar svoje vlade oko pitanja prijema migranata što bi moglo dodatno oslabiti njezin projekt europskog sustava azila koji osporava dio članica EU-a.
Tema izbjeglica i migranata politički je vrlo osjetljiva u Njemačkoj otkad je kancelarka 2015. i 2016. otvorila granice za više od milijun migranata.
Od ponedjeljka, njemačka krhka vladina koalicija koja veže njezinu demokršćansku CDU, bavarsku sestrinsku stranku CSU i socijaldemokrate suočila se s povišenom temperaturom: kancelarka se protivi reformi koju želi njezin ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer iz CSU-a, koji želi ograničiti prihvat migranata.
Ministar koji već dvije godine ne prestaje osuđivati prijam migranata odgodio je za utorak predviđenu prezentaciju svog plana koji uključuje odbijanje s granice svakog tražitelja azila koji ne bi imao dokumente.
To je mjera koju kancelarka smatra napadom na pravo i europske principe.
Potom je otkazao i sudjelovanje na skupu o integracijama migranata kojem u srijedu predsjedava Merkel.
Oboje međutim, kao što su rekli, pokušat će sljedećih dana prevladati zastoj.
Seehofer je u utorak razgovarao s talijanskim kolegom Matteom Salvinijem, čelnikom Lige i zaključio da s njim ima “potpunu harmoniju stajališta”.
U srijedu će primiti austrijskog kancelara Sebastiana Kurza, konzervativca u koaliciji vezanog sa strankom ekstremne desnice s kojom dijeli stajališta o imigraciji.
Merkel bi se s Kurzom trebala sastati u utorak navečer, a njihove razlike u stajalištima o prihvatu migranata dobru su poznate.
Merkel pokušava ispregovarati uoči europskog summita 29. lipnja zajedničku politiku azila u čitavoj EU i podjelu tereta migranata.
Međutim, suočava se sa sve većim protivljenjem iz Poljske, Mađarske i Češke, a sada i Italije u kojoj vlada ujedinjuje populiste i desnicu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.