Kanada je u ponedjeljak izrazila "ozbiljnu zabrinutost" zbog odluke Saudijske Arabije da protjera njezina veleposlanika iz Rijada, zamrzne trgovinu i investicije i najavila da neće povući svoje kritike kršenja ljudskih prava.
“Kanada će se uvijek zalagati za zaštitu ljudskih prava, posebice za ženska prava i slobodu izražavanja diljem svijeta, kazala je kanadska glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Marie-Pier Baril i dodala da službena Ottawa od Rijada traži “dodatna objašnjenja”.
S odlukom Saudijske Arabije solidarizirali su se Ujedinjeni Arapski Emirati koji su stali u obranu njezina suvereniteta”, objavio je u ponedjeljak na Twitteru Anvar Gargaš, emiratski ministar vanjskih poslova, prenosi Reuters.
Saudijska Arabija prekinula je veze s Kanadom nakon što je Ottawa kritizirala Rijad glede uhićenih aktivista za ljudska prava. Među njima je i zagovornica ženskih prava, američka državljanka saudijskog porijekla Samar Badawi koja dulje vrijeme poziva na ukidanje običaja po kojem Saudijske za sve važne odluke moraju dobiti dozvolu muških članova obitelji.
Kanadsko je ministarstvo vanjskih poslova zahtijevalo “trenutno puštanje” aktivista. Saudijsko ministarstvo to je ocijenilo “napadom na kraljevinu” i najavilo da će zamrznuti svu trgovinu i investicije s Kanadom te protjerati kanadskog i povući svog veleposlanika.
Uhićenja su u suprotnosti s naprednim imidžem koji gradi vlada na čelu s prijestolonasljednikom princom Mohamedom bin Salmanom.
Prošle je godine dobio međunarodne pohvale zbog odluke da će ukinuti desetljećima dugu zabranu vožnje automobila za žene.
Zagovornice ženskih prava, uključujući one koje su bile uhićene zbog kršenja zabrane, proslavile su taj potez, ali i upozorile na niz drugih zakona koji diskriminiraju žene.
Žene se moraju držati strogih pravila odijevanja, ne smiju se družiti s muškarcima koji im nisu u rodu i od svojih muževa, očeva ili braće trebaju pisano odobrenje ako žele putovati, raditi ili se liječiti.
Bin Salman je u studenom prošle godine proveo žestoku protukorupcijsku kampanju u kojoj su uhićeni deseci prinčeva i poslovnih ljudi od kojih je prema procjenama zaplijenjeno 107 milijardi dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.