Talijanska populistička vlada rekla je u petak kako će srezati financije za Europsku uniju ukoliko druge zemlje ne preuzmu migrante koji su zapeli na brodu u talijanskoj luci, zaradivši prijekor Bruxellesa zbog neprihvatljivih "prijetnja".
Talijanski premijer Giuseppe Conte optužio je u petak talijanske partnere u Europskoj uniji koji su se u petak sastali u Bruxellesu za licemjerje, nakon što nisu uspjeli pronaći rješenje za migrante koji se još uvijek nalaze u Siciliji i zaprijetio da će to utjecati na stajališta Italije prema drugim problemima u Europskoj uniji.
Italija odbija dopustiti iskrcavanje 150 migranata iz broda usidrenog u Kataniji sve dok druge zemlje članice EU-a ne odluče prihvatiti određeni broj migranata, što je bila tema sastanka u Bruxellesu koji nije urodio plodom.
Conte je objavio na Facebooku da Europa nije uspjela pokazati solidarnost i odgovornost, a povećala je jaz između riječi i djela “što ponekad vodi licemjerju”.
Premijer je rekao da će Italija ovo uzeti u obzir i “djelovati u skladu s tim u vezi svih pitanja kojima se bavimo unutar Europe”.
Više od 650.000 migranata iskrcalo se na talijanske obale od 2014. i Rim počinje zastupati krutu protuimigrantsku liniju govoreći kako neće više dopuštati brodovima koji kupe migrante u Sredozemlju da pristane u lukama ukoliko druge zemlje EU-a ne pristanu preuzeti te ljude.
Ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini, koji vodi protuimigrantsku stranku Liga, ustraje na tome da neće dopustiti migrantima iskrcavanje ukoliko druge zemlje EU-a ne pristanu preuzeti ih izazvavši kaznenu istragu o tome drži li se migrante protiv njihove volje.
Salvinijev koalicijski partner zamjenik premijera Luigi di Maio, koji vodi populistički Pokret 5-zvijezda, rekao je da njegova stranka neće odobriti financiranje Europske unije za sljedeću godinu ukoliko se nešto uskoro ne poduzme.
“Meki pristup ne funkcionira, čvrsti pristup će biti uskraćivanje financijskih sredstava ako nas ne budu slušali”, rekao je Di Maio.
“Nekonstruktivne izjave, da i ne govorimo o prijetnjama…neće nas dovesti bliže rješenju”, rekao je glasnogovornik Europske komisije Alexander Winterstein.
Pitanje migranata žestoko je podijelilo EU, mada su njihovi dolasci znatno pali od vrhunca iz 2015. kada ih je u Europu stiglo više od milijun.
Južne europske države poput Italije i Grčke osjećaju se pregaženim, a istočne članice odbijaju primiti bilo kakve nove migrante.
Istočnjaci nisu sudjelovali na sastanku u Bruxellesu u petak. Malta, Italija, Španjolska, Grčka, Luxembourg, Belgija, Njemačka, Francuska, Irska i Nizozemska su nazočile.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.