Voditeljica hrvatske EPP delegacije u Europskom parlamentu Dubravka Šuica danas je na plenarnom zasjedanju Europskog parlamenta u Strasbourgu sudjelovala u debati o dvojnoj kvaliteti proizvoda na jedinstvenom europskom tržištu.
Iako na prvi pogled ime proizvoda, njegova ambalaža i promocija na tržištu djeluju identično, nekoliko istraživanja provedenih u različitim državama članicama Europske unije otkrila su da postoje razlike u sastavu proizvoda, odnosno razlike u korištenim sirovinama ili njihovom različitom udjelu u proizvodu, ovisno u kojoj državi članici je proizvod kupljen.
Navedene razlike su uočene kod prehrambenih proizvoda, deterdženta, kozmetike, toaletnih potrepština i kod dječje hrane. Trenutno stanje s proizvodima dvojne kvalitete na jedinstvenom tržištu nije u skladu s europskim zakonima i vrijednostima jer se dio europskih građana tretira drugačije, nejednako i postavlja ih se u podređeni položaj u odnosu na druge građane Europske unije.
Tim povodom, zastupnica Šuica u svom obraćanju na plenarnoj sjednici izjavila je: „Evidentno je da je riječ o velikom problemu koji pritišće narode srednje i istočne Europe. U ovom slučaju diskriminacija je sigurno prisutna. Gospođa Šojdrova i ja nedavno smo organizirale izložbu u Europskom parlamentu na kojoj smo prezentirale proizvode iz Hrvatske, Njemačke i Češke. Razlike su bile prisutne u okusu i sastavu, konkretno krumpir koji je sastojak čipsa nije uopće postojao u čipsu koji se prodavao u Hrvatskoj.“
Zastupnici Europskog parlamenta oštro su kritizirali trenutno stanje na jedinstvenom tržištu, posebice na tržištima novih država članica, naglašavajući pritom da je riječ o nepoštenoj poslovnoj praksi i obmanjivanju europskih potrošača. Također, europski zastupnici istaknuli su da navodne preference potrošača ne smiju biti isprika za plasiranje proizvoda lošije kvalitete na tržište te da se prema europskim potrošačima mora postupati na jednak način.
„Dvojna kvaliteta proizvoda utječe na zdravlje ljudi. Beba od 3 mjeseca ne može se izraziti o okusu pa se ne radi o regionalnim ukusima, već se radi o tome da želimo jednakost. Dosta je riječi o smanjivanju razlike između istoka i zapada, stoga s riječi prijeđimo na djela! Molimo Europsku komisiju da promijeni ovo zakonodavstvo“, zaključila je zastupnica Šuica.
Problem proizvoda s dvojnom kvalitetom je direktno vezan uz principe funkcioniranja jedinstvenog tržišta i povjerenja potrošača te zahtjeva sveobuhvatno rješenje na europskoj razini u obliku promjene zakonodavstva. Potrebno je jasno definirati što se sve može smatrati slučajem dvojne kvalitete i jasno odrediti na koji način će nadležna tijela pristupiti rješavanju pojedinih slučajeva.