Predsjednik slovenske vlade Marjan Šarec i dalje je na udaru kritika zbog toga što je za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost imenovao "rasista" i "promotora govora mržnje" iako je nekadašnjem ravnatelju obavještajne službe SOVA Damiru Crnčecu zabranio da objavljuje antimigrantske stavove, pa je njegov Twitter račun od prošlog tjedna umuknuo.
Peticiju Šarcu da smijeni Crnčeca do sada je potpisalo oko tri tisuće ljudi, među njima i dekanica ljubljanskog Fakulteta za socijalni rad Vesna Leskošek.
Ona tvrdi da je imenovanje Crnčeca pogreška za liberalno-lijevu vladu koja proklamira poštovanje prava na međunarodnu zaštitu za izbjeglice iako je premijerova stranka, odgovarajući na kritike, navela da mu kao nedvojbenom stručnjaku za sigurnost treba dati šansu.
“Crnčecove objave pokazuju njegov odnos prema svijetu i ono što on misli i zato zasigurno ne spada u vladu. Ne možemo se pretvarati da u privatnom životu možemo propagirati mržnju, a na poslu službeno djelovati stručno i zauzimati neutralna stajališta”, kazala je Leskošek za portal Siol.net.
“Ono što mislimo utječe i na naše postupke, a pretvaranje premijera Šarca da postoje dva odvojena identiteta, privatni i profesionalni, pokazuje u prvom redu kako gospodin premijer razumije ovaj svijet”, dodala je.
Mediji bliski nevladinim udrugama koje zagovaraju prava azilanata, te političari bliski Ljevici (L), stranci o kojoj ovisi duži opstanak Šarčeve manjinske vlade, objavljuju i dalje prijašnje Crnčecove članke i objave u društvenim medijima u kojima na primjer navodi da će migracijski problem u Sloveniji biti riješen onda kad iz nje bude deportiran i zadnji migrant, te u kojima izražava neprijateljske stavove prema migrantima kao “rulji” koja ne poštuje europsku kulturu te prema migracijama kao organiziranoj najezdi koja nema samo humanitarne ili ekonomske korijene nego i političke.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.