Kineski disidentski umjetnik Ai Weiwei u razgovoru za britanski Guardian rekao je da je raspoloženje u Njemačkoj i Europi "zastrašujuće" te da podsjeća na tridesete godine prošlog stoljeća.
Weiwei je u ponedjeljak, na 70. godišnjicu Opće deklaracije o ljudskim pravima, kazao za britanske novine da sve manji broj ljudi koristi riječi “ljudska prava”.
“Koriste riječi poput zajedničkih vrijednosti, kako ne bi uvrijedili kineske vlasti s kojima žele poslovati”, kazao je Weiwei, jedan od najpoznatijih kritičara kineskih vlasti koji je bio pozvan da dizajnira zastavu povodom obljetnice.
Za Guardian je otkrio kako je nedavno imao svađu s berlinskim taksistom oko svog izbjegličkog statusa.
“Borim se kamo god dođem – i s Nijemcima koji kažu da bi im trebao biti zahvalan jer sam izbjeglica, a oni plaćaju za moj život”.
“To je trenutačno raspoloženje u Njemačkoj, posteri na ulicama s natpisima poput: ‘možemo sami imati djecu, ne trebaju nam stranci'”, kazao je Weiwei.
“Takvo je raspoloženje u većini Europe, uključujući i Veliku Britaniju. To je zastrašujuće, jer odražava stanje iz tridesetih godina prošlog stoljeća”, dodao je.
Weiwei u Njemačkoj živi od 2015., nakon što je u Kini četiri godine živio u kućnom pritvoru, a za vladu kancelarke Angele Merkel kaže da pruža “veliku podršku”.
“Slučajno sam je upoznao… Rukovao sam se s njom, a pošto mi je bio rođendan, čestitala mi je. Zahvalio sam joj na svemu što je njezina vlada učinila da me izvuče”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.