Najmanje je 45 civila poginulo u zračnom udaru na prognaničko naselje u ponedjeljak u Jemenu, petog dana arapske vojne kampanje koju predvodi Saudijska Arabija protiv šijitskih pobunjenika koje podupire Iran.
Naselje Al Mazrak u kojemu su smješteni Jemenci prognani zbog sukoba na sjeverozapadu zemlje, pogođeno je u zračnom udaru u kojemu je poginulo 45 osoba a 65 je ranjeno, navodi u privremenom izvješću Međunarodna organizacija za migracije (IOM) koja radi u tom naselju.
Ovo je najveći broj civilnih žrtava od četvrtka kada je u Jemenu počela intervencija koalicije deveterih zemalja pod vodstvom Rijada.
Po iskazima svjedoka, vozila hitne medicinske pomoći teško su stizala u Al Mazrak zbog bombardiranja koalicije na cesti koja vodi prema prognaničkom naselju.
Potonje je smješteno manje od deset kilometara od vojne baze, rekli su izvori u mjesnoj vlasti.
U tom naselju od 2009. borave Jemenci prognani zbog sukoba Hutija i središnje vlade. U zadnja dva dana onamo je stiglo petstotinjak novih obitelji, rekao je Pablo Marco, voditelj programa Liječnika bez granica (MSF) za Bliski istok.
U ponedjeljak je koalicija nastavila činiti maksimalni pritisak na snage koje se protive predsjedniku Abd-Rabu Mansuru Hadiju kojemu su potporu pružili drugi arapski čelnici okupljeni proteklog vikenda u Egiptu.
Potonji su upozorili da će se vojna intervencija nastaviti sve dok pobunjenici “ne polože oružje”.
“Krajnji cilj operacije je ponovo uspostaviti legitimnu vladu i pokrenuti politički proces. Uspjet ćemo u tome”, rekao je jedan diplomat iz zemlje u Perzijskom zaljevu, želeći naglasiti odlučnost koalicije.
U ponedjeljak predvečer, sjever prijestolnice Sane potresale su eksplozije prouzročene novim zračnim napadima, javlja novinar AFP-a.
Nešto ranije, jedan časnik vojske odane predsjedniku Hadiju rekao je da je koalicija iz zraka i s mora gađala povorke vojnika odanih bivšem predsjedniku Aliju Abdalahu Salehu, kojima su se pridružili Huti, sjeverno od Adena.
Istodobno s vojnom ofenzivom, snage koje se protive predsjedniku Hadiju koji se sklonio u Saudijsku Arabiju, također su izložene diplomatskom pritisku.
Tako je predsjednik Hadi “na zahtjev” Abu Dhabija razriješio dužnosti veleposlanika u Ujedinjenim Arapskim Emiratima Ahmeda Alija Saleha, sina svrgnutog predsjednika, rekli su diplomati zemalja Perzijskog zaljeva.
Smatra se da je Ali Abdalah Saleh, predsjednik od 1978. do 2012., omogućio uspon Hutija protiv kojih je njegova vlada šest puta ratovala.
Kada je prije tri godine pod pritiskom uličnih prosvjeda otišao s vlasti, priključio se pobunjenim Hutima koji su od rujna zauzeli velike dijelove u središtu, na zapadu i na jugu Jemena.
U međuvremenu, sutra istječe rok za postizanje političkog sporazuma šest svjetskih sila s Iranom oko nuklearnog programa. Iako bi sporazum predstavljao povijesan korak, sve strane, vrlo rezervirano izlaze u javnost s informacijama. Nova kriza u Jemenu, pokazuje pak da je Bliski istok i dalje – daleko od mira.