Kineski državni mediji na engleskom jeziku okrivili su u četvrtak miješanje zapadnih vlada za prosvjede i nerede u Hong Kongu, u trenutku kada se produbljuje diplomatski jaz između Kine i Velike Britanije oko prosvjeda u bivšoj britanskoj koloniji.
“Ideolozi zapadnih vlada nikad ne prestaju u svojim naporima da potaknu nerede protiv vlada koje im nisu po volji, pa makar njihove akcije uzrokovale jad i kaos u zemljama od Latinske Amerike, Afrike, Bliskog istoka i Azije”, piše državni China Daily.
“Sada pokušavaju primijeniti isti trik u Kini”, dodaje list.
Prosvjednici u Hong Kongu su u ponedjeljak na nekoliko sati zaposjeli tamošnji parlament i na samu 22. godišnjicu predaje bivše britanske kolonije Kini istaknuli nekadašnju kolonijalnu britansku zastavu.
Do toga je došlo nakon višetjednih prosvjeda u Hong Kongu zbog spornog zakona o izručenju u Kinu, koji je u međuvremenu suspendiran, pa je tako i godišnjica predaje te bivše britanske kolonije Kini popraćena sukobom policije i prosvjednika.
Čelnica Hong Konga, Carrie Lam koju podupire Peking, snažno je promicala zakon o izručenju, ali ga je odlučila suspendirati 15. lipnja zbog javnih prosvjeda. Kritičari su tražili da potpuno odustane od zakona, što je Lam odbila učiniti.
China Daily optužuje zapadne sile za poticanje nereda protiv vlade u Hong Kongu, “kao način da se izvrši pritisak na središnju vladu”.
“Nasilno ponašanje koje ovi zapadni agitatori ohrabruju je gaženje vladavine prava u Hong Kongu i potkopava društveni poredak”
U uvodniku Global Timesa kritiziraju se komentari nekih britanskih dužnosnika i naglašava se da će “britanska diplomacija prema Kini platiti za svoje ponašanje”.
Boris Johnson, najizgledniji nasljednik Therese May, rekao je da će mu biti “zadovoljstvo govoriti u ime prosvjednika Hong Konga i podržati ih u svakoj etapi”.
Na njegovu izjavu reagirao je u srijedu kineski veleposlanik u Britaniji koji je rekao da je ta zemlja zaboravila da Hong Kong više nije kolonija.
“U glavama nekih ljudi, Hong Kong je još uvijek pod britanskom vlašću. Oni zaboravljaju.. da se Hong Kong vratio u zagrljaj domovine”, kazao je Liu Xiaoming.
“Njima poručujem: dalje ruke od Hong Konga i pokažite poštovanje”, kazao je Liu. “Takvo kolonijalističko razmišljanje još uvijek se nalazi u glavama nekih dužnosnika ili političara”, dodao je.
Honkonška policija objavila je u srijedu da je uhitila 12 osoba povezanih s incidentima 1. srpnja, iako je nejasno jesu li uhićeni bili među prosvjednicima koji su upali u tamošnji parlament.
Policija je također rekla da je ranije uhićeno šest osoba povezanih s incidentima u nedjelju, 30. lipnja, dok je drugih osam osoba osumnjičeno za umiješanost u nezakonito objavljivanje privatnih informacija policijskih službenika na internetu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.