Četrnaest osoba uhićeno je u srijedu u Bosni i Hercegovini po nalogu državnog tužiteljstva te zemlje pod sumnjom u porezne utaje i carinske prijevare, a među njima su i dvojica ministara u vladi Federacije BiH te jedan zastupnik u parlamentu BiH, potvrđeno je iz pravosudnih i policijskih izvora.
Među uhićenima je potpredsjednik vlade i federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Jerko Ivanković Lijanović, kao i njegov brat, predsjednik stranke “Radom za boljitak” i zastupnik u državnom parlamentu, Mladen Ivanković Lijanović.
Među uhićenima je i Milorad Bahilj, ministar trgovine u Vladi Federacije BiH i član stranke Radom za boljitak.
Također su uhićena još dva brata Ivanković-Lijanović, Slavo i Jozo, koji vode obiteljsku mesnu industriju smještenu u Širokom Brijegu.
Istražitelji su uz to pretražili i prostorije tvrtki “Kora- fin” iz Širokog Brijega te “Velmos Company” iz Mostara.
Iz Tužiteljstva BiH se doznaje kako su uhićenja dio istrage o prijevarama kojima je proračun Federacije BiH oštećen za milijune konvertibilnih maraka kroz fiktivan uvoz mesa namijenjenog preradi.
Sumnja se da je kroz smišljeno otvaranje i zatvaranje fiktivnih firmi, koje su pritom ostale dužne velike novčane iznose, na ime poreza utajen velik iznos novca.
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), čiji su pripadnici proveli uhićenja, u svom je priopćenju navela kako je riječ o iznosu koji premašuje 11,6 milijuna KM (5,93 milijuna eura).
Svi uhićeni bi tijekom dana trebali biti ispitani u Tužiteljstvu BiH koje će odlučiti o eventualnom pritvoru ili mjerama zabrane napuštanja BiH.
Sumnja se da je kroz smišljeno otvaranje i zatvaranje fiktivnih firmi, koje su pritom ostale dužne velike novčane iznose, na ime poreza utajen velik iznos novca.
Navedena poduzeća su se bavila uvozom, proizvodnjom i preradom mesa i mesnih prerađevina.
“Za navedene višemilijunske iznose oštećen je budžet BiH te na taj način i svi građani naše zemlje”, ističu u Tužiteljstvu BiH.
Bosanski mediji pišu da su u akciji “Meso”, pretreseni objekti i poduzeća, čiji su vlasnici ili koje koriste osumnjičeni: Ivanković-Lijanović Jerko (1969.), Ivanković-Lijanović Slavo (1957.), Ivanković-Lijanović Jozo (1962.), Ivanković-Lijanović Mladen (1960.), Bahilj Milorad (1953.), Slišković Jozo (1956.), Ivanković Venka (1941.), Mikulić Željko (1959.), Ivanković Zdravko (1968.), Kvesić Draženko (1968.), Čolak Miroslav (1941.), Ivanković Lijan-Stipe (1933.), Šakota Mirjana (1958.) i Galić Mirko (1954.).