Njemačka je u srijedu imenovala sveučilišnu profesoricu Isabel Schnabel kandidatkinjom za članicu izvršnog odbora u Europskoj središnjoj banci (ECB), što će Berlinu osigurati stručni glas u vodećem bančinom upravljačkom tijelu a možda i priliku za premošćivanje velikih unutarnjih podjela.
Schnabel bi trebala zamijeniti sunarodnjakinju Sabinu Lautenschlaeger, koja je istupila iz ECB-ova odbora prošloga mjeseca nakon bezuspješne borbe protiv novih ECB-ovih poticaja.
Njemački ministar Olaf Scholz potvrdio je danas to imenovanje o kojem je jučer izvijestio Reuters, pozivajući se na neimenovane izvore. Schnabel je vrlo dobra kandidatkinja za tu dužnost, naglasio je.
“Ona je sjajna ekonomistica i dokazana stručnjakinja za bankarstvo i monetarnu politiku. Pridobit će moje kolege u Europi i dobro obavljati posao u ECB-u za eurozonu i za svoju zemlju”, rekao je njemački ministar.
Članica njemačkog vijeća gospodarskih stručnjaka od 2014. godine, 48-godišnja Schnabel slovi za ekonomsku stručnjakinju poznatu u međunarodnim krugovima i za vještu komunikatoricu.
Lautenschlaeger je bila vrhunska bankarska supervizorica no nedostajalo joj je stručnosti u području monetarne politike, a njezini kritičari kažu da nije bila dovoljno utjecajan glas koji bi branio interese Njemačke, poznate po otporu novim monetarnim poticajima, tumači Reuters.
“Pošaćena sam što me njemačka vlada imenovala za izvršnu direktoricu u ECB-u”, napisala je Schnabel na Twitteru. “Ako moje imovanje odobre europska tijela, dat ću sve od sebe da ispunim velika očekivanja”, napisala je Schnabel na Twitteru.
Ona smatra da su najnovije ECB-ove poticajne mjere pretjerane ali da su u okviru mandata središnje banke eurozone.
Dok je čelnik njemačke središnje banke Bundesbank Jens Weidmann otvoreno kritizirao ECB-ovu odluku, Schnabel je ujedno branila središnju banku, upozoravajući da bi pretjerana kritičnost mogla narušiti povjerenje u središnju monetarnu instituciju eurozone.
“Opasno je kada političari, novinari i banke ustraju u tvrdnjama da ECB krade novac njemačkih štediša”, rekla je prošlog mjeseca Schnabel za njemački list Handelsblatt. “U Njemačkoj se ECB, jednu od najvažnijih europskih institucija, neprekidno dovodi u poziciju žrtvenog jarca”, upozorila je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram