Europska unija i Kina postigle su dogovor o recipročnoj zaštiti ukupno 200 prehrambenih proizvoda s oznakom geografskog porijekla, čime je značajno proširen dosadašnji popis registriranih i zaštićenih proizvoda.
Dogovor će uključivati zaštitu ukupno 100 europskih prehrambenih proizvoda s oznakom geografskog porijekla (GI), poput španjolskog vina cava, irskog viskija, fete i pršuta iz Parme, te 100 kineskih proizvoda, uključujući namaz od graha Pixian, bijeli čaj Anji i rižu Panjin.
Na novom popisu europskih proizvoda koji će biti zaštićeni u Kini dominiraju vina iz Italije, Francuske, Španjolske i Portugala, te talijanski i francuski sirevi. Među europskim vinima uvršteni su i slovensko vino iz Vipavske doline i mađarski tokajac.
Popis ne uključuje nijedan prehrambeni proizvod iz Hrvatske s oznakom geografskog porijekla.
Na popisu kineskih proizvoda prevladavaju pak čajevi, povrće, voće i žitarice.
Važeći sporazum iz 2012. godine obuhvaća po 10 europskih i kineskih prehrambenih proizvoda s oznakom GI.
„To je pobjeda za obje strane, koja jača naše trgovinske odnose i donosi korist našim poljoprivrednim i prehrambenim sektorima i potrošačima na obje strane”, rekao je europski povjerenik za poljoprivredu i ruralni razvoj Phil Hogan tijekom posjeta Kini.
Istaknuo je da su potrošači spremni platiti više za proizvode s geografskim porijekom jer vjeruju u njihovu autentičnost.
Sporazum još moraju odobriti Europski parlament i Vijeće a očekuje se da će stupiti na snagu prije kraja iduće godine, stoji u priopćenju Europske komisije, objavljenom u srijedu.
U roku od četiri godine nakon stupanja na snagu popis će biti proširen za dodatnih ukupno 175 proizvoda s oznakom geografskog porijekla, dodaje se.
Od rujna 2018. do kolovoza ove godine EU je u Kinu izvezao poljoprivredne i prehrambene proizvode ukupne vrijednosti 12,8 milijardi eura, navodi Reuters.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.