Prodemokrati u značajnom vodstvu na izborima u Hong Kongu

Svijet 25. stu 201906:40 > 06:41
Ilustracija

Prodemokratski kandidati u značajnom su vodstvu na lokalnim izborima u Hong Kongu, a lokalni mediji izvještavaju da su osvojili i više od polovine mjesta

Ovo su prvi izbori od pokretanja prodemokratskih demonstracija u lipnju, a obilježila ih je rekordna izlaznost glasača. Odaziv je premašio 70 posto, priopćilo je izborno povjerenstvo, što je znatno više nego na izborima 2015. kada je bio 47 posto.

Izbori su prošli mirno, a prodemokratski kandidati su prvi put osigurali više od polovine od ukupno 452 mjesta u 18 vijeća gradskih četvrti.

Neki od kandidati koji su pobijedili naglasili su kako je rezultat sličan izglasavanju protesta i mogao bi pojačati pritisak na upraviteljicu Hong Konga Carrie Lam čija se izvršna vlast svrstala uz Peking i odbija bilo kakve ustupke prosvjednicima.

“Ovo je snaga demokracije. Ovo je demokratski cunami”, rekao je Tommy Cheung, bivši vođa studentskog prosvjeda koji je osvojio mjesto u okrugu Yuen Long, blizu kineske granice.

Među pobjednicima je i kandidat Građanske fronte za ljudska prava, koja je organizirala neke protuvladine skupove, Jimmy Sham poručivši kako bi izlaznost trebala biti znak vladi da treba poslušati njihove glasove.

“Ovo je pobjeda za stanovnike Hong Konga,” rekao je Sham koji je prošlog mjeseca pretučen.

Najveća prokineska stranka je doživjela težak poraz jer je izgubilo više od 100 od 182 njenih kandidata.

Glasači su birali između 1.104 kandidata za 452 mjesta u lokalnoj samoupravi grada. Gradska vijeća kontroliraju određenu potrošnju i odlučuju o nizu pitanja vezanih uz život, poput prijevoza, a služe i kao važna osnovna platforma za širenje političkog utjecaja u gradu kojim vlada komunistička Kina.

Otkako je Velika Britanija vratila Hong Kong Kini 1997. godine, ova posebna upravna regija funkcionira po principu “jedna zemlja, dva sustava”. To gradu daje samoupravu i razne slobode, uključujući ograničena izborna prava. 

Lider grada može biti nominiran i izabran samo od strane komiteta koji ima 1.200 članova, uglavnom prokinske elite.

Opozicija pokušava natjerati kinesku vladu da poštuje punu demokraciju za koju kažu da im je obećana Osnovnim zakonom, mini-ustavom grada, koji stanovnicima daje pravo da sami izaberu svog lidera.