Četiri "štedljive" članice Europske unije zemlje predstavile su u subotu svoj prijedlog paketa poticaja za pomoć Europskoj uniji u prevladavanju krize koju je prouzročila pandemija koronavirusa, istaknuvši pritom da odbacuju bilo kakav mehanizam udruživanja europskog duga.
Nizozemska, Austrija, Danska i Švedska, poznate i kao “štedljiva četvorka”, traže hitnu pomoć za koronavirusom teško pogođene zemlje u obliku jednokratnih zajmova pod povoljnim uvjetima koji će se odobriti u iduće dvije godine, po prijedlogu koji je objavio ured austrijskog kancelara Sebastiana Kurza.
Usto, u skladu s prijedlogom, posuđeni novac mora se “usmjeriti na aktivnosti koje najviše pridonose oporavku, poput istraživanja i inovacija, jačanja zdravstvenog sektora i zelene tranzicije”.
Udruživanje europskog duga
Francuski predsjednik Emmanuel Macron i njemačka kancelarka Angela Merkel u ponedjeljak su iznijeli plan ‘težak’ 500 milijarda eura, čija je svrha oživljavanje gospodarstva uništenog posljedicama pandemije covida-19, kroz dosad neviđen mehanizam udruživanja europskoga duga.
Činjenica da se Njemačka uključila u ideju o zajedničkome dugu smatra se presudnim zaokretom u europskoj suradnji.
No “štedljiva četvorka” i dalje odbija bilo kakvo međusobno udruživanje državnog duga, smatrajući da bi takav potez najnediscipliniranijim i najslabijim europskim gospodarstvima neupitno omogućio da profitiraju zahvaljujući ‘jeftinijem’ financiranju koje bi ‘palo’ na gospodarski snažnije zemlje sjeverne Europe.
U zamjenu za takvu pomoć, spomenute bi se zemlje trebale obvezati na to da će provesti dalekosežne reforme, kao i ispoštovati doneseni proračunski okvir.
Predstavnici četiriju zemalja smatraju i da će biti potrebno donijeti mjeru “zaštite troškova od prijevara”, na način da se u proces uključe europski tužitelji i svi koji su odgovorni za borbu protiv korupcije.
Prijedlogom se odbija potencijalno “značajno povećanje” proračuna EU-a, kako je predviđeno planom Macron-Merkel.
Umjesto toga, proračun EU-a bi se trebao “modernizirati”, a uštede bi se mogle ostvariti kroz “redefiniranje prioriteta u sektorima koji najmanje pridonose oporavku”.
Zauzvrat bi troškovi koji su povezani s posljedicama covida-19 mogli biti povlašteni ili privremeno povećani. S obzirom na sumorne gospodarske prognoze za ovu godinu, “dodatna sredstva za EU, unatoč načinu financirajna, još će snažnije opteretiti državne proračune”, stoji u objavi četiriju zemalja.
Čeka se prijedlog Europske komisije
Idući bi tjedan Europska komisija trebala predstaviti vlastiti plan poticaja gospodarskog oporavka nakon krize.
Prijedlog “štedljivih” članica odmah je u subotu kritizirao talijanski ministar za europske poslove.
Teška recesija s kojom se sučeljava EU “traži ambiciozne i inovativne prijedloge” jer je “u opasnosti unutarnje tržište i sve koristi koje ono nosi Europljanima”, napisao je na Twitteru ministar Enzo Amendola.
Una recessione così dura richiede proposte ambiziose e innovative come il #RecoveryFund. A rischio ci sono mercato interno e i suoi benefici per tutti gli europei. Il documento dei paesi 'frugali' è difensivo e inadatto. Serve più coraggio il 27 maggio dall'@EU_Commission ???? pic.twitter.com/VZ6BCnYvCV
— Enzo Amendola ???? (@amendolaenzo) May 23, 2020
“Dokument ‘štedljivih’ zemalja je obranaški i neodgovarajući. 27. svibnja je potrebno više hrabrosti (od Europske komisije)”, napisao je Amendola.
Talijanski ministar je svojoj objavi priložio grafikon koji pokazuje da bogatije članice, među kojima je i “štedljiva” četvorka, imaju više koristi od zajedničkog tržišta dok su među onima kojima zajedničko tržište nosi korist manju od prosjeka EU-a uglavnom članice s juga i istoka Europe kojima je pomoć EU-a najpotrebnija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.