Žene diljem Švicarske u nedjelju su masovno vrištale i stvarale buku na prosvjedu na kojem su zatražile jednak tretman i iskorjenjivanje obiteljskog nasilja.
Prošle je godine pola milijuna ljudi marširalo Švicarskom kako bi naglasili loš status ženskih prava u toj državi. Ove se godine takozvani ženski štrajk morao prilagoditi uvjetima pandemije koronavirusa.
Tisuće okupljenih u Ženevi i drugim švicarskim gradovima vrištalo je jednu minutu u 15:24, vrijeme kada žene tehnički počinju raditi bez naknade ako se uračuna razlika u plaćama između žena i muškaraca.
Održana je i minuta šutnje za žene koje su usmrtili njihovi muževi i partneri.
„Za mene je to emocionalno. Vrištim za sebe, ali i za moje sestre i braću. Vrištim za svu djecu koja su izgubila majku i oca, kao i za svoju majku koja bi isto vrištala da je živa“, rekla je 19-godišnja studentica Roxanne Errico, dodavši da je njezinu majku ubio njezin nasilni partner.
Rosa-Angela Gramoni, također stanovnica Ženeve, rekla je kako sudjeluje na ženskim štrajkovima od 1991. godine.
„Sad mogu umrijeti u miru. Iduća generacija je ovdje da preuzme. No neko vrijeme sam bila veoma tužna. Mislila sam da smo se borili za mnoge stvari, no da nismo dovršile posao i da nema nikoga tko će to učiniti“, kazala je Gramoni koja je u sedamdesetim godinama života.
Švicarci imaju visoku kvalitetu života, no zaostaju za drugim razvijenim ekonomijama po pitanju rodne jednakosti na radnom mjestu i u plaćama. Švicarske zarađuju otprilike petinu manju plaću, što je napredak u odnosu na prije 30 godina kad su zarađivale trećinu manje, no lošije nego 2000. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.