Stanovnici najsiromašnijih četvrti Madrida rekli su u petak da se osjećaju napušteno i stigmatizirano, dok čekaju odluku političara o uvođenju karantene zbog viših stopa zaraze koronavirusom nego u drugim naseljima španjolske prijestolnice.
Jaz između bogatih i siromašnih četvrti u središtu je žustre rasprave u Španjolskoj o tome kako zaustaviti porast broja novozaraženih.
Visoki dužnosnik izjavio je u srijedu da su vlasti predvidjele karantenu za većinu pogođenih područja.
Lokalna dužnosnica Isabel Diaz Ayuso rekla je ranije ovaj tjedan da je “način života migranata” djelomično kriv za bujanje zaraze, što je izazvalo val kritika.
“Stvorili su stigmu”, kaže Nathaniel Eliot, profesor engleskog jezika iz Bostona koji 15 godina živi u madridskoj četvrti Puente de Vallecas.
Vallecas, južno naselje u kojoj žive ljudi slabijih primanja i puno migranata, ima jednu od najvećih stopa zaraze u Madridu. Gotovo je šest puta veća nego u Chamberi, jednoj od bogatijih četvrti na sjeveru grada.
Regionalni dužnosnici najavili su da će odluku o mjerama donijeti kasnije u petak. Zasad se ne zna hoće li uvesti karantenu za Vallecas i obližnja naselja, no stanovnici se osjećaju poniženo.
Zdravstveni sustav je ovdje “još više paraliziran, prenatrpan, redovi su posvuda”, rekla je umirovljenica Mari Paz Gonzalez. “Napušteni smo, sad smo u Božjim rukama”.
“Čim pređete most, sve se mijenja. Čim pređete u susjedni kvart, sve se mijenja”, dodala je Carmen Ibarra, također umirovljenica.
Juan Antonio, umirovljenik koji živi malo izvan Vallecasa ali ondje svakodnevno odlazi radi brige o 93-majci, još je izravniji i kaže da je karantena “glupost”.
Španjolska je najpogođenija država zapadne Euopre, s više od 625.000 zaraženih i više od 30.000 umrlih od covida-19.
Jedno od najvećih žarišta je glavni grad Madrid, a jaz između bogatih i siromašnih vruće je pitanje i u Barceloni, drugom najvećem gradu u zemlji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.