Dramatična objava premijera Aleksisa Ciprasa na svim centralnim TV-kanalima da će 5. srpnj u Grčkoj biti proveden referendum o još neutvrđenim uvjetima kreditora za dobivanje međunarodne financijske pomoći, navela je medije da jutros podscete što je on govorio o referendumu kada ga je, iz sličnih razloga, tražio tadašnji premijer, Jorgos Papandreu.
U listopadu 2011. Papandreu je predložio referendum o sporazumu koji je njegova vlada postigla s kreditorima, i zato je izgubio vlast, a tadašnji vođa opozicije, Aleksis Cipras je bio kategorično protiv.
“Referendum znači bankrot”, rekao je tada Cipras, i ocijenio da je takav prijedlog tadašnjeg premijera “znak očajanja” da bi “izbjegao izbore”.
Cipras je tada, prije četiri i pol godine, zahtijevao izbore očekujući pobjedu svoje koalicije Siriza – do čega je i došlo u siječnju ove godine, “da bismo rekli veliko ‘Ne!’ politici štednje i zahtjevali kreativnu obnovu zemlje, politiku javnih investicija za povratak razvoju… a ne da ropski idemo u katastrofu”.
Papandreu: Ovo je kukavičluk
Papandreu, koji je poslije gubitka vlasti napustio nekada vladajuću socijalističku stranku PASOK i sada predvodi novi mali Pokret demokratskih socijalista (KIDISO), jutros je ocijenio da noćašnja Ciprasova odluka o referendumu, “poslije pet mjeseci tumaranja, znači svaljivanje totalnog pregovaračkog neuspjeha njegove vlade na grčki narod”.
To se ne može usporediti s prijedlogom za referendum 2011. godine kada je njegova vlada, podsjetio je Papandreu, “postigla najveći otpis duga u svetskoj povijesti i htjela je (da na referendumu) dobiti nalog grčkog naroda za nov kurs progresivnih promjena”.
Dok je Cipras tada prijedlog referenduma nazvao “kockanjem koje vodi bankrotu”, on sada, kada sporazuma (s kreditorima) nema, (odlukom o referendumu) u najboljem slučaju ne samo da izbjegava odgovornost, već pokazuje kukavičluk”, ocijenio je Papandreu, i od Ciprasa zatražio prijevremene izbore.