U berlinskoj zračnoj luci uskoro centar za cijepljenje protiv koronavirusa

Svijet 30. stu 202012:21 > 12:28
Ilustracija

Veliki natpis "Dobrodošli" još uvijek visi ispred berlinske zračne luke Tegel, koja je zauvijek zatvorena u studenome. No očekuje se da će kroz njezina vrata uskoro svakodnevno ponovno prolaziti tisuće ljudi, nakon što preuređena zgrada terminala C od sredine prosinca postane centar za cijepljenje protiv koronavirusa.

Njemačka se nada da će u prvom kvartalu 2021. pojačati svoj imunizacijski pogon i već postavlja temelje za 60 čvorišta širom zemlje.

Premda ministar zdravstva Jens Spahn inzistira na tomu da cijepljenje ne treba biti obvezno, kancelarka Angela Merkel u četvrtak je u parlamentu izjavila da cjepivo za Njemačku predstavlja “svjetlo na kraju tunela”.

20.000 cijepljenja dnevno

Njemačka savezna vlada bit će odgovorna za kupnju i isporuku cjepiva, a savezne će države osigurati opremu i odabrati mjesta za centre u kojima će se obavljati cijepljenje.

VEZANE VIJESTI

“U Tegelu ćemo dnevno cijepiti između 3000 i 4000 ljudi dnevno”, rekao je za AFP Albrecht Broemme, zadužen za postavljanje centara za cijepljenje u glavnome njemačkom gradu.

Još će jedna bivša zračna luka, Tempelhof, koja se u prošlosti naizmjence koristila kao izbjeglički centar, velodrom i klizalište biti pretvorena u centar za cijepljenje.

U šest centara raspoređenih u četiri glavna čvorišta, dnevno bi, u gradu s 3, 8 milijiuna stanovnika trebalo biti moguće cijepiti 20.000 ljudi, rekla je berlinska ministrica zdravstva Dilek Kalayci.

Realizacija ovog projekta bit će “golem izazov”, priznaje ministrica te dodaje da će se prioritet dati zdravstveno osjetljivijim skupinama i onima koji su posebno izloženi virusu, poput zdravstvenih radnika. Centri će svakodnevno biti otvoreni od 9:00 do 19:00, uključujući i vikende.

Inspiracija za projekt – Lego kockice

Broemme, 60-godišnji bivši vatrogasac je ispripovijedao da je svoje planove o preuređenju zgrade u Tegelu razradio koristeći Lego kockice, uz čiju je pomoć izgradio model prihvatnog centra s recepcijom i pristupnim puteljkom.

“Zamisao je bila cijepiti što više ljudi, jednog za drugim u što kraćem roku”, rekao je Broemme. “Sustav sam izradio razmišljajući o tomu koliko će nam trebati kabina za cijepljenje stanovništva i, osobito važno – koliko nam je prostora potrebno da bismo spriječili uska grla”, pojasnio je.

#related-news_0

Svaki će ‘posjetitelj’ morati slijediti određeni put od samog trenutka registracije do mjesta na kojemu će dobiti cjepivo. Zatim je predviđeno savjetovanje s liječnikom i na kraju boravak u ‘čekaonici’ u kojoj će se provoditi posljednje provjere. “Pretpostavili smo da bi cijeli proces trebao potrajati oko sat vremena.”

Premda radovi na preuređenju terminala C još nisu započeli, prostor je trenutačno ograđen metalnom ogradom i bodljikavom žicom, a radovi su u tijeku.

Zasad su napori usmjereni na zapošljavanju osoblja, ne samo liječnika i medicinskih sestara, već i logističkog i pomoćnog osoblja. Angažirat će se i zaštitari u slučaju da ‘antivakseri’ (aktivisti protiv cijepljenja) pokušaju blokirati pristup zgradi, rekao je Broemme.

U Njemačkoj se već osjeća nedostatak bolničkog osoblja pa se vlasti nadaju da će uspjeti ponovno aktivirati umirovljene medicinske sestre, studente medicine, čak i stjuardese koje su ostale bez posla.

#related-news_0

U svakome centru za cijepljenje u glavnome gradu Berlinu bit će zaposleno između 200 i 250 ljudi.

“Već smo dobili puno prijava”, rekao je Broemme, koji je još u proljeće sudjelovao u podizanju poljske bolnice za pacijente zaražene koronavirusom. Kaže da će se uvesti stroga pravila koja će onemogućiti širenje zaraze, poput održavanja fizičkog razmaka i obveznog nošenja maski.

“Bila bi mi noćna mora kad bih saznao da se netko zarazio na mjestu gdje se došao cijepiti protiv koronavirusa”, bio je iskren Broemme.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.