Zabrane letova iz Britanije izazivaju poremećaje u zračnom prometu u Europi

Svijet 21. pro 202017:28 > 17:30
Unsplash (ilustracija)

Sve više zemalja prekida ili ograničava promete veze s Britanijom u strahu od novog soja koronavirusa, što izaziva velike poremećaje u zračnom prijevozu u Europi, upozorio je u ponedjeljak čelnik europske agencije za kontrolu zračnog prometa.

Od prošlog ponedjeljka do subote Britanija i 27 zemalja Europske unije bilježili su 900 letova dnevno, napominje glavni direktor Eurocontrola Eamonn Brennan.

Stvari su se stubokom promijenile nakon što je London izvijestio o pojavi novog soja koronavirusa, za koji se procjenjuje da je 70 posto zaraznijih od dosadašnjih.

“Svjedočit ćemo značajnim posljedicama u mreži letova zbog pojave novog soja (koronavirusa) u Ujedinjenom Kraljevstvu”, napisao je čelnik Eurocontrola na Twitteru.

VEZANE VIJESTI

Aviokompanije je već ozbiljno poljuljao gubitak oko šest milijuna letova od ožujka i izbijanja pandemije a jutros ih je neočekivano zapljusnuo novi val ograničenja, koja prizivaju sjećanja na erupciju vulkana na Islandu 2010. Razlika je samo što je razina prometa danas puno niža.

Dužnosnici Europske unije sastali su se kako bi u koordinaciji riješili probleme u zračnom prijevozu.

“(Nove) mjere uvedene su u izuzetno kratkome roku”, rekao je jedan dužnosnik zrakoplovnog sektora.

Italija i Njemačka zabranile su sve letove osim teretnih i medicinskih. Rumunjska je iz zabrane izuzela i poštanske letove, ali još nije jasno u kojoj će mjeri biti ugrožene poštanske usluge u drugim zemljama. Deutsche Post obustavio je isporuku pošiljki u Britaniju, navodi Reuters.

Francuska, Latvija i Bugarska zabranile su sve letove iz Britanije, bez izuzetaka, navodi se u obavijestima za pilote.

Ograničenja su obuhvatila i putovanja na udaljene destinacije, iako su ona već teško pogođena protupandemijskim mjerama. Tako je Hong Kong prvi u Aziji najavio da će od ponoći zabraniti sve letove iz Britanije.

Prijevoznici traže više testiranja

Kanada je još u nedjelju odlučila zabraniti promet iz Britanije za 72 sata.

Prijevoznici pak traže od vlada da umjesto zabrana pojačaju testiranje.

“Vlade moraju surađivati na uspostavi međusobno priznatih kapaciteta za testiranje kako bi granice mogle ostati otvorene za veliku većinu zdravih putnika”, poručila je Međunarodna udruga za zračni promet (IATA).

Podsjetili su na preporuku Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) “testirati, testirati i opet testirati”. “Preklinjemo vlade da poslušaju taj savjet”, poručuju iz IATA-e.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.