Bivši grčki ministar financija Janis Varufakis izjavio je u srijedu u parlamentu da je novi sporazum o financijskom spašavanju Grčke sličan Versajskom ugovoru kojim su Njemačkoj nametnute ogromne odštete poslije Prvog svjetskog rata, što je i doveo do uspona Adolfa Hitlera, prenosi Reuters.
“Moćnici traže da gubitnici prihvate uvjete koje nemaju pravo zahtijevati. Gubitnici prihvaćaju obaveze koje nemaju pravo prihvatiti”, rekao je Varufakis, citirajući riječi ekonomiste John Maynarda Keynesa i njegovo mišljenje o Versajskom ugovoru.
Nove mjere uključuju povećanje poreza i podizanje dobne granice za odlazak u mirovinu.
Nakon žestoke rasprave koja je trajala više od četiri sata, 229 od 300 zastupnika glasovalo je “za”, 64 “protiv”, dok ih je šestoro je bilo suzdržano.
Među onima koji su glasali protiv bio je, kako je i najavio, Varufakis, ali i predsjednica parlamenta Zoe Constantopulo, koja je za vrijeme rasprave napustila parlament, da bi se vratila uoči glasanja i održala govor u kojem je sporazum nazvala “socijalnim genocidom”, te opisala ove događaje kao “vrlo crn dan za demokraciju u Europi”.
Protiv ili suzdržano bilo je 38 zastupnika stranke Siriza premijera Aleksisa Ciprasa koji je uoči glasovanja nerado pozvao zastupnike da glasuju za nepopularne reforme.
Predsjednik Eurogrupe Jeroen Dijsselbloem najavio je da će ministri financija eurozone održati u četvrtak ujutro telekonferenciju o ishodu glasovanja u grčkom parlamentu.
Cirpas je zastupnicima poručio da ne vjeruje u mjere, ali je svejedno pozvao zastupnike da ih podupru.
Istaknuo je da ne bježi od odgovornosti i da će nastaviti s političkim i društvenim reformama te s borbom protiv korupcije.