Vijeće sigurnosti u četvrtak hitno zasjeda o eboli – broj mrtvih prešao je 2.400, pomoć šalje i SAD

Svijet 16. ruj 201408:38 > 13:02
Reuters/James Giahyue

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih narod održat će u četvrtak hitnu sjednicu posvećenu epidemiji ebole na zapadu Afrike, izjavila je u ponedjeljak američka veleposlanica pri UN-u Samantha Power.

“Ne moram vam govoriti kako su rijetke sjednice Vijeća sigurnosti o zdravstvenim krizama, ali u ovome trenutku važno je da članice vijeća rasprave o epidemiji”, istaknula je Power.

Vijeće će “razgovarati o koordiniranom odgovoru međunarodne zajednice” na epidemiju i tražiti pomoć zemalja članica, dodala je Power.

Broj mrtvih prešao je 2.400, od ukupno 4.794 oboljelih od ebole. Iz WHO-a su upozorili da bi do zauzdavanja širenja epidemije moglo biti i 20 tisuća oboljelih.

Broj novih slučajeva ebole u zapadnoj Africi povećava se brže nego što ih nadležne službe mogu kontrolirati, priopćili su u petak iz WHO-a, ponovivši poziv zdravstvenim radnicima u cijelom svijetu da dođu u to područje i pomognu. Broj mrtvih prešao je 2.400, od ukupno 4.794 oboljelih. Iz WHO-a su ranije upozorili da bi do zauzdavanja širenja epidemije moglo biti i 20 tisuća oboljelih.

Sjednica u četvrtak bit će otvorena za predstavnike najpogođenijih zemalja (Liberija, Sijera Leona i Gvineja), a na njoj će sudjelovati i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, glavna direktorica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan i UN-ov koordinator za ebolu David Nabarro.

Ministarski sastanak o eboli trebao bi se održati 25. rujna, na marginama Opće skupštine UN-a.

Pomoć iz SAD-a

Američki predsjednik Barack Obama najavio je slanje oko 3.000 američkih vojnika u zapadnu Afriku radi suzbijanja virusa ebole koji je odnio više od 2.400 života.

Glavnina američkih napora bit će usmjerena na Liberiju, jednu od triju zemalja, uz Sijera Leone i Gvineju, najteže pogođenih virusom. U liberijskoj prijestolnici Monroviji će se uspostaviti zapovjedni stožer za koordiniranje operacijama, rekao je američki čelnik koji je htio ostati anoniman.

Vojnici će napose raditi na izgradnji 17 novih medicinskih centara sa po stotinu kreveta u svakom na najteže pogođenim područjima, a američka vlada će pomoći pri zapošljavanju i obuci osoblja koje će upravljati tim centrima.