Ime Vasilija Arkipova danas većini vjerojatno ne govori mnogo i ne znači ništa. No, našim roditeljima ili bakama i djedovima Arkipov znači mnogo u životu premda ni većina njih nije čula za tog čovjeka. Ukolko ste rođeni prije 27. listopada 1962. godine, Vasilij Aleksandrovič Arkipov je čovjek koji vam je spasio život.
Kubanska raketna kriza i danas se smatra najdramatičnijom vojno-političkom situacijom u ljudskoj povijesti budući da je u 38 dana njenog trajanja svijet bio na rubu nuklearnog rata, a čitavo čovječanstvo na pragu mogućeg istrebljenja.
Drama je započela kada je nad Kubom sovjetskim projektilom pogođen američki špijunski zrakoplov U-2. Dao ga je srušiti zapovjednik tamošnje sovjetske protuzračne obrane, znajući za naredbu kubanskog lidera Fidela Castra da se puca na sve zrakoplove koji nenajavljeno uđu u zračni prostor Kube. No, sovjetski zapovjednik prethodno nije imao vremena razmijeniti informacije s nadređenim zapovjednicima.
Dan velikih incidenata
Gotovo u isto vrijeme, još jedan američki špijunski U-2 greškom je i bez dozvole petnaest minuta nadlijetao teritorij Sovjetskog Saveza. Na to su Sovjeti odgovorili podizanjem svojih MiG-ova, a Amerikanci odmah odgovorili podizanjem svojih lovaca F-102 naoružanih nuklearnim glavama zrak-zrak.
Istoga dana američka je mornarica ispalila seriju signalnih dubinskih bombi u blizini sovjetske podmornice B-59 u Karipskom moru ne znajući da je ona opremljena torpedom s nuklearnom bojevom glavom. Amerikanci su Sovjetima samo željeli prenijeti poruku da izrone na površinu, no u sovjetskoj podmornici nastala je neviđena nervoza, pa je zapovjednik Valentin Grigorijevič Savicki bio spreman lansirati nuklearni torpedo čija je meta trebao biti američki nosač aviona.
Po tadašnjim pravilima, piše Mondo.rs, lansiranje torpeda moglo se obaviti jedino uz suglasnost triju časnika – zapovjednika podmornice Savickog, političkog komesara Ivana Semjonoviča Maslenikova te drugog kapetana. Taj treći čovjek i drugi kapetan podmornice bio je naš junak, tada 36-godišnji Arkipov.
Od njih trojice jedini se on usprotivio lasniranju nuklearnog torpeda. I uspio je nagovoriti Savickog da izda naređenje o izranjanju i sačeka naredbu iz Moskve o daljnjim postupcima. Da se Arkipov priklonio ostaloj dvojici časnika, gotovo je sigurno da bi ruska podmornica lanisrala nuklearni torpedo što bi izazvalo reakciju koja bi, kako se tada govorilo, mogla “uništiti čitavu sjevernu hemisferu”, piše Net.hr.