Bomba je eksplodirala ispred ureda Grčke poslovne federacije rano ujutro u utorak u središtu Atene, pri čemu su razbijeni prozori, no nije bilo žrtava, potvrdila je policija.
Napadi na banke, političare, novinare i poslovne ljude nisu neuobičajeni u Grčkoj koja ima dugu povijest političkog nasilja, a osobito je učestalo rašireno u najgoroj ekonomskoj krizi posljednjih desetljeća.
Eksplozija, za koju policija vjeruje kako su je izazvale domaće gerilske skupine, je prvi takav napad otkako je ljevičar premijer Alexis Tsipras došao na vlast u siječnju.
Eksplozivna naprava aktivirana vremenskim upaljačem smještena u ruksak u blizini ureda Grčke poslovne federacije eksplodirala je oko 3,30 sati ujutro. Anonimni pozivatelj upozorio je na postavljenu bombu jednu novinsku redakciju nekih 30-ak minuta ranije, rekli su policijski službenici.
Očevici su vidjeli staklo razbijenih prozora rasuto duž ulice u poslovnom dijelu Atene. Policija je okružila dva bloka oko poslovne zgrade i pripadnici protuekplozijske postrojbe istražuju mjesto događaja.
Bombaški napadi i paleži su intenzivirani u Grčkoj od 2010. kada su prihvaćene nepopularne mjere rasta poreza, rezanja plaća i mirovina u zamjenu za financijsku pomoć Europske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Stigla tranša od dvije milijarde eura
Eurozona je, odsjetimo, u ponedjeljak uplatila Grčkoj ratu od 2 milijarde eura kao što je bila obećala, pošto je ta zemlja ispunila uvjete tražene u okviru programa financijske pomoći o kojemu je odluka donesena ljetos, priopćio je Europski mehanizam stabilnosti (EMS).
Taj će se iznos iskoristiti ponajprije za vraćanje kolosalnog grčkog duga, za plaćanje zaostalih potraživanja i sufinanciranje projekata koji se financiraju iz strukturnih fondova, navodi se u priopćenju EMS-a.
Atena mora u prosincu vratiti Međunarodnome monetarnom fondu (MMF) 1,244 milijarde eura u tri obroka (7., 16. i 21. prosinca).
Ova isplata je dio plana trogodišnje pomoći vrijednog 86 milijarda eura koji je grčki premijer Aleksis Cipras u srpnju neradno prihvatio kako Grčka ne bi izašla iz eurozone.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.