Globalnom tržištu prijeti kriza i investitori moraju biti veoma oprezni, rekao je danas milijarder George Soros na ekonomskom forumu na Šri Lanci.
“Kina se muči u pronalasku novog modela rasta i devalvacija njezine nacionalne valute (yuan) transferira probleme na ostatak svijeta”, rekao je Soros te dodaje da je “povratak pozitivnih kamatnih stopa izazovi za razvijeni svijet i da trenutno okruženje ima sličnosti s onim 2008.
Slabost drugog najvećeg gospodarstva na svijetu, Kine ostaje čak i nakon što je tamošnja Narodna banka odlučila smanjiti kamatne stope na rekordno niske razine, a vlasti “pumpale” stotine milijardi dolara u gospodarstvo.
S druge strane, dizanje kamata u SAD-u stavilo je dodatan pritisak na zemlje u razvoju dok je u Kini trgovanje dionicama zbog velikg pada vrijednosti obustavljeno dvaput zaredom.
Inače, Soros je na novu financijsku katastrafu upozoravao još 2011. te je govorio da će grčka kriza biti opasnija od one američke iz 2008.
Prema indeksu Bloomberga Sorosevo bogatstvo procjenjuje se na 27,3 milijarde dolara, a njegov hegde fond u prosjeku je rastao 20 posto godišnje u razdoblju od 1969. do 2011.
Zbog situacije u Kini i problema s cijenom nafte na Wall Streetu su u srijedu dionice oštro palo i to na najnižu razinu u zadnja tri mjeseca.
Svjetska banka smanjila je procjenu rasta globalnog gospodarstva u ovoj godini jer bi slabost najvećih tržišta u razvoju, kao i anemičan rast nekih razvijenih zemalja mogao usporiti ukupnu aktivnost.
U novom izdanju Globalnih ekonomskih izgleda, objavljenom u srijedu, Svjetska banka procjenjuje da će u ovoj godini globalno gospodarstvo porasti 2,9 posto. To bi bilo brže u odnosu na lanjski rast, koji se procjenjuje na 2,4 posto, ali sporije u odnosu na prognoze te banke iz lipnja prošle godine, kada je očekivala rast od 3,3 posto.
Svjetska je banka posebno zabrinuta zbog slabljenja vodećih gospodarstava u razvoju. S obzirom na veličinu i i integraciju najvećih gospodarstava u razvoju – Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike ili tzv. BRICS zemlje – istodobno usporavanje rasta u gotovo svima njima moglo bi se značajno preliti na ostatak svijeta, ističu analitičari Svjetske banke, prenosi Bloomberg.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.